Rózga dla forinta

  (środa, 20-12, 8:50)


Japoński jen ma za sobą najgorszy dzień od października br.
Barkin (Fed): Bank obniży stopy procentowe, jeśli utrzyma się dotychczasowy postęp w zakresie inflacji.
Narodowy Bank Węgier dokonał trzeciej z rzędu obniżki stopy procentowej o 75 pb.
USA: w listopadzie liczba rozpoczętych budów domów była najwyższa od maja br.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej, płac i nastrojów konsumentów oraz z USA nt. sprzedaży domów i zaufania konsumentów. 

Za nami
Scenariusz wczorajszej sesji walutowej narzuciła polityka monetarna.   ● [BoJ]   Wobec utrzymania przez Bank Japonii parametrów swojej ultra-luźnej polityki bez zmian oraz braku zasygnalizowania bliskiego zakończenia ery ujemnych stóp, jen zanotował największy dzienny spadek wartości od października br. Zwyżce kursu USD/JPY (max. 144,95) sprzyjała pro-dolarowa informacja o najwyższej od maja br. liczbie rozpoczętych budów domów w USA w listopadzie (1560 tys. vs prognoza 1360 tys.; poprzednio 1359 tys.).   ● [Fed]   Jednak do inwestycji w dolara zniechęcał inwestorów komentarz prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Richmond Thomasa Barkina, który zasugerował, że Bank obniży stopy procentowe, jeśli utrzyma się dotychczasowy postęp w zakresie inflacji.   ● [EM, MNB, RBA]   Gołębie odgłosy z BoJ i Fed sprzyjały relatywnie wysoko oprocentowanym walutom krajów rynków wschodzących, w tym naszemu złotemu (EUR/PLN min. 4,3239, USD/PLN min. 3,9365). Zyski PLNa oraz innych walut z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej zmniejszyła 75-punktowa obniżka stóp Narodowego Banku Węgier. Oprócz walut EM, zyskiwał też wrażliwy na wahania globalnego apetytu na ryzyko dolar australijski. Kurs AUD/USD wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy (max. 0,6776) po tym, jak protokół z grudniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii pokazał, że RBA rozważał podwyżkę stóp. 

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Polski oraz z USA.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS poinformuje nas równocześnie jak kształtowały się przeciętne wynagrodzenia, inflacja PPI oraz produkcja przemysłowa w listopadzie oraz jak zmieniły się nastroje konsumentów w grudniu. Wyższe wyniki mogłyby być prezentem dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000), zaś niższe będą dla niego świąteczną reprymendą (punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Inwestorzy globalni czekają na ogłoszenie amerykańskich danych nt. zaufania konsumentów w grudniu (indeks Confeence Board) oraz nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w listopadzie. Lepsze wyniki z gospodarki USA mogą podreperować wartość dolarowych portfeli przed Świętami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a gorsze je uszczuplą (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).   ● [EIA]   W kontekście napiętej sytuacji na Morzu Czerwonym, przez które przebiega jedna z najważniejszych na świecie tras transportu ropy, należy obserwować publikację raportu amerykańskiej agencji EIA nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem. Potwierdzenie ich prognozowanego spadku może jeszcze podbić efekt napięć na Bliskim Wschodzie i notowania czarnego złota.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.