Gdzie nie spojrzeć drożyzna mniejsza

 (piątek, 1-12, 8:50)


Strefa euro: w listopadzie inflacja HICP nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lipca 2021.
Polska: w poprzednim miesiącu inflacja CPI nieoczekiwanie spadła .
USA: w październiku inflacja PCE core była najniższa od marca 2021.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
   ● [EUR]   Wczorajsza wiadomość o najniższej od lipca 2021 inflacji w strefie euro zwiększyła oczekiwania inwestorów na szybsze obniżki stóp ECB. W listopadzie dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Eurolandzie nadspodziewanie obniżyła się z 2,9% do 2,4%, wobec jej oczekiwanego spadku do 2,7%. Pod wpływem tej publikacji rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać pierwsze cięcie stóp już w kwietniu przyszłego roku, co przełożyło się na spadek wyceny euro.   ● [PLN]   Na odpływie kapitału ze strefy euro stracił także złoty (EUR/PLN max. 4,3664), choć waluty naszego regionu CEE były beneficjentami poprzedniego cyklu luzowania polityki pieniężnej ECB. Lokalnym obciążeniem dla PLNa stała się informacja o niespodziewanym spadku krajowej inflacji CPI w listopadzie (6,5% r/r vs prognoza 6,6%; poprzednio; 6,6%), która może być argumentem dla gołębiego skrzydła RPP za wznowieniem cyklu obniżek stóp NBP.   ● [USD, Wall Street]   W tych okolicznościach pocieszeniem dla konkurencyjnego dolara był zgodny z oczekiwaniami spadek amerykańskiej inflacji PCE core (3,5% r/r vs prognoza 3,5%; poprzednio 3,7%). Dodatkowym atutem makroekonomicznym zielonej waluty stała się wiadomość o najwyższej od czerwca 2022 aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago, będącym jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. W listopadzie indeks Chicago PMI wystrzelił z 44 pkt w październiku do 55,8 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego marginalnego wzrostu do 45,5 pkt. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD powrócił poniżej poziomu 1,09 (min. 1,0879), a rynek USD/PLN zameldował się na chwilę powyżej granicy 4,00 (max. 4,0079). Mimo wczorajszego umocnienia dolara, ma on za sobą najgorszy miesiąc w tym roku. W zgoła odmiennych humorach zakończyli listopad inwestorzy z Wall Street. Indeks Dow Jones Industrial zanotował największy miesięczny wzrost od października 2022 (+8,8%).

Przed nami
   ● [Fed]   Wobec niespójnego przekazu jaki popłynął od polityków amerykańskiego banku centralnego w ostatnich dniach, dziś tym bardziej warto posłuchać jego prezesa Jerome'a Powella. Jeżeli podzieli opinię Wallera o możliwości obniżki stóp Fed w kolejnych miesiącach, to dolar powróci do trendu spadkowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a do łask wrócą relatywnie wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9000). Jeśli jednak poglądy przewodniczącego będą współgrały z ostatnimi komentarzami Bowman i Barkina dot. potrzeby kolejnej podwyżki stóp to zielona waluta odzyska utracone terytorium od swoich rywali (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870; punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0500).   ● [PMI, ISM]   Makro-prognoza wskazuje na to, że polska waluta może pokładać nadzieje w trzecim miesięcznym z rzędu wzroście indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu w listopadzie. Z kolei dolar liczy na odbicie analogicznego wskaźnika ISM w poprzednim miesiącu.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.