Chińskie ceny ciągną w dół EM

  (wtorek, 12-12, 8:50)


 Chiny: w listopadzie ceny konsumpcyjne spadły najbardziej od trzech lat.
Bloomberg: decydenci Banku Japonii nie chcą się spieszyć z odejściem od polityki ujemnych stóp BoJ.
Polska: Sejm RP zagłosował za wyborem Donalda Tuska na premiera.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz inflacja CPI w USA.

Za nami
Ekonomiczny super-tydzień rozpoczął się na rynku walutowym negatywnie dla chińskiego juana oraz dla japońskiego jena.   ● [CNH]   Renminbi stracił na wartości z powodu weekendowych wiadomości o nadspodziewanym spadku chińskich cen konsumentów oraz producentów w listopadzie, które wskazują na rosnącą presję deflacyjną wynikającą ze słabego popytu krajowego. Wzrost obaw o sytuację ekonomiczną w drugiej największej gospodarce świata położył się cieniem na notowaniach walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,3439, USD/PLN max. 4,0367).   ● [JPY]   Straty walut EM zamortyzował news agencji Bloomberga, że decydenci Banku Japonii nie chcą się spieszyć z odejściem od polityki ujemnych stóp BoJ ponieważ nie zobaczyli jeszcze wystarczających dowodów na wzrost płac, który utrwaliłaby inflację. Pod wpływem tych rewelacji japońska waluta oddała większość zysków wypracowanych w poprzednim tygodniu, co zawdzięczała spekulacjom o możliwej podwyżce stóp BoJ w grudniu. Zwyżkujący kurs USD/JPY (max. 146,58) obniżył rynek EUR/USD do min. 1,0741.   ● [Wall Street]   W oczekiwaniu na dzisiejsze dane o inflacji CPI w USA (więcej na ten temat w części Przed nami) flagowy indeks amerykańskiej giełdy Dow Jones Industrial zanotował trzecią wzrostową sesję z rzędu (+0,43%).

Przed nami
   
● [CPI USA]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji będzie publikacja listopadowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Prognozowany dalszy spadek dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych w USA może zachęcić inwestorów do wznowienia gry na marcową obniżkę stóp Fed, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0830), a jednocześnie pozytywne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast jej niespodziewany wzrost lub mniejszy od oczekiwań spadek dostarczyłyby uczestnikom rynków finansowych kolejnego argumentu za likwidacją zakładów na szybsze cięcie amerykańskich stóp, a to zwiększyłoby atrakcyjność zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730), kosztem złotego & co. (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500). O pozycji wyjściowej walut EU przed ogłoszeniem danych z USA zdecyduje grudniowy wynik indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW).   ● [ZEW]  Rynek spodziewa się jego spadku z 9,8 pkt w listopadzie do 8,7 pkt, co może osłabić pozycję wyjściową euro oraz jego sąsiadów z CEE przed wydarzeniami za oceanem.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.