Niemiecki temperament

  (środa, 13-12, 8:50)


 USA: w listopadzie odnotowano niespodziewany wzrost inflacji CPI w ujęciu miesięcznym.
Niemcy: w grudniu nastroje ekonomiczne są najlepsze od marca br. (wg ZEW).
Cena ropy Crude spadła do najniższego poziomu od 28 czerwca br.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed.

Za nami
We wtorek rynki walutowe podążały za publikacjami wskaźników ZEW z Niemiec oraz CPI z USA.   ● [DE]   Wiadomość o niespodziewanej poprawie nastrojów niemieckich inwestorów w grudniu umocniła euro oraz jego sąsiadów z regionu CEE, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,3246, USD/PLN min. 4,0058). W tym miesiącu wskaźnik instytutu ZEW wzrósł do 12,8 pkt (najwyższy poziom od marca br.) z 9,8 pkt w listopadzie, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 8,7 pkt. Pod wpływem tej publikacji rynek bazowy EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,08 (max. 1,0826).   ● [USA]   Zyski euro oraz innych walut EU przycięła informacja o niespodziewanym wzroście amerykańskiej inflacji CPI w ujęciu miesięcznym, która przesunęła w czasie oczekiwania inwestorów ws. terminu pierwszej obniżki stóp Fed z marca (obecnie 40% szans) na maj 2024 (75% szans), wspierając konkurencyjnego dolara. W listopadzie ceny konsumpcyjne za oceanem wzrosły o 0,1% m/m podczas gdy rynek oczekiwał, że pozostały bez zmian.   ● [Ropa]   Wobec wzrostu obaw przed negatywnym wpływem inflacji na popyt na ropę w Stanach ceny czarnego złota stopniały wczoraj o prawie 4%, osiągając najniższą wartość do końca czerwca br. 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś zakończy się ostatnie w tym roku posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Inwestorzy są przekonani, że Fed trzeci miesiąc z rzędu utrzyma stopu procentowe bez zmian, ale są ciekawi czy zakończy formalnie cykl podwyżek oraz przede wszystkim, kiedy nastąpi pierwsza obniżka. Wskazówek w tej drugiej kwestii mogą dostarczyć najnowsze projekcje stóp wszystkich członków FOMC oraz konferencja prasowa przewodniczącego Powella.   ● [Scenariusze]   Zasygnalizowanie możliwości szybszego cięcia (marzec/maj 2024) może zachęcić inwestorów do sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) i kupna konkurencyjnych walut G10 lub wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast ewentualne zakomunikowanie utrzymania wyższych stóp Fed przez dłuższy czas będzie wodą na młyn zielonego pieniądza (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730) i wiatrem w oczy dla jego rywali, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Przed zakończeniem posiedzenia FOMC warto zwrócić uwagę na publikacje danych nt. produkcji przemysłowej w Eurolandzie oraz inflacji PPI w USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.