(Trans)misja złotego

  (piątek, 8-12, 8:50)


 Japoński jen zanotował największy dzienny wzrost wartości wobec dolara od grudnia ubiegłego roku.
Ueda (BoJ): Bank Japonii ma kilka opcji dot. docelowego poziomu stóp procentowych, gdy tylko przywróci krótkoterminowe koszty pożyczek na dodatnie terytorium.
USA: w poprzednim tygodniu odnotowano wzrost (tydz./tydz.) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Glapiński (NBP): z punktu widzenia inflacji mocny kurs złotego jest dobry, bo wzmacnia transmisję naszej polityki i działa przeciwinflacyjnie.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [BoJ]   Pierwszoplanowym bohaterem wczorajszej sesji na rynku walutowym był japoński jen. Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni zanotowała największy dzienny wzrost wartości wobec dolara od grudnia ubiegłego roku po tym, jak prezes Banku Japonii zasugerował, że BoJ może wkrótce zaostrzyć swoją ultra-luźną politykę. Kazuo Ueda powiedział, że Bank ma kilka opcji dot. docelowego poziomu stóp procentowych, gdy tylko przywróci krótkoterminowe koszty pożyczek na dodatnie terytorium. W jego ocenie prowadzenie polityki pieniężnej „stanie się jeszcze większym wyzwaniem” na przełomie roku. Pod wpływem tych wypowiedzi rynek terminowy zaczął wyceniać z ponad 40-procentowym prawdopodobieństwem, że do jastrzębiego zwrotu w polityce BoJ dojdzie już na grudniowym posiedzeniu Banku (19-12). Wymiernym skutkiem tych przewidywań oprócz skokowego umocnienia jena była zmasowana wyprzedaż japońskich obligacji oraz akcji. Rentowność dziesięcioletnich JGB wzrosła aż o 11,5 punktów bazowych, a indeks Nikkei stopniał o 1,76%.   ● [USA]   Zniżce kursu USD/JPY (min. 147,29) sprzyjały anty-dolarowe wiadomości z USA o wzroście planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm w listopadzie oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [EM, PLN]   Słabszy dolar pomógł walutom rynków wschodzących. Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,3238, USD/PLN min. 4,0057) stały się słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, że "z punktu widzenia inflacji mocny kurs złotego jest dobry, bo wzmacnia transmisję naszej polityki i działa przeciwinflacyjnie".

Przed nami
   ● [Payrolls'y]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczy listopadowy raport Departamentu Pracy USA. Jak zwykle największe zainteresowanie budzi informacja nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wobec zakończenia strajku pracowników należących do amerykańskiego związku zawodowego United Auto Workers rynek oczekuje wzrostu jego dynamiki z 150 tys. w październiku do 180 tys. w poprzednim miesiącu. Materializacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik mogą ostudzić oczekiwania inwestorów ws. marcowej obniżki stóp Fed, co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz solą w oku jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500). Natomiast niższy NFP (a'la ADP) mógłby zachęcić ich do kontynuacji gry na rozpoczęcie cyklu luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej w marcu, co będzie skutkować przeceną zielonego pieniądza (punkt oporu EUR/USD: 1,0850) oraz droższym złotym (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz payrollsów, z raportu amerykańskiego Departamentu Pracy jeszcze dziś dowiemy się o aktualnym poziomie stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko zaplanowano ogłoszenie danych nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów w grudniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki Uniwersytetu Michigan. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.