Monetarne rozdanie

  (piątek, 15-12, 8:50)


Narodowy Bank Szwajcarii formalnie ogłosił zakończenie cyklu podwyżek stóp SNB.
Bank Anglii ma jeszcze wiele do zrobienia w walce z lepką inflacją.
Lagarde (ECB): Rada Prezesów nie dyskutowała obniżki stóp ECB.
USA: w listopadzie sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz amerykańska produkcja przemysłowa.

Za nami
Wczoraj głównymi bodźcami stymulującymi inwestorów do działania były rozstrzygnięcia posiedzeń banków centralnych Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Eurolandu.   ● [SNB]   Zaczęło się od Narodowego Banku Szwajcarii, który formalnie ogłosił zakończenie cyklu podwyżek stóp SNB, co sprowokowało graczy walutowych do wyprzedaży franków.   ● [NB]   Atrakcyjnym obiektem ich nowych inwestycji stała się korona norweska, po tym jak Norges Bank niespodziewanie podniósł stopy procentowe o 25 pb. do 4,5%.   ● [BoE]   Monetarnym wygranym wczorajszej sesji stał się również brytyjski funt (GBP/USD max. 1,2795). Co prawda Bank Anglii utrzymał stopy procentowe bez zmian (tj. na poziomie 5,25), ale zakomunikował, że ma jeszcze wiele do zrobienia w walce z lepką inflacją. Pod wpływem takiego komunikatu inwestorzy zmniejszyli zakłady na obniżki stóp BoE w przyszłym roku.   ● [ECB]   Oprócz korony i szterlinga, dobrze poradziło sobie euro. Kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,10 (max. 1,1011) po tym, jak prezes ECB Christina Lagarde poinformowała, że na zakończonym wczoraj posiedzeniupolitycy Banku nie dyskutowali o obniżce stóp procentowych w strefie euro.   ● [USA]   Straty dolara (USD/PLN min. 3,9166) zmniejszyły wiadomości z USA o zaskakującym wzroście sprzedaży detalicznej w listopadzie (0,3% m/m vs prognoza -0,1%; poprzednio -0,2%) oraz o niespodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (202 tys. vs prognoza 222 tys.; poprzednio 221 tys.).   ● [PL]   Z kolei pozycji złotego (EUR/PLN max. 4,3312) broniły dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały nadspodziewaną nadwyżkę na rachunku bieżącym w październiku (2036 mln EUR vs prognoza 1620 mln EUR; poprzednio 394 mln EUR).

Przed nami
   ● [PMI]   Piątek przyniesie ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI w grudniu, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Rynek spodziewa się wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca) wskaźników w strefie euro oraz ich spadku w Stanach Zjednoczonych. Materializacja tej prognozy postawi w lepszym świetle waluty EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000), a w gorszym dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1050). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza makroekonomicznego euro i jego sąsiedzi z regionu CEE stracą (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500), natomiast amerykański pieniądz zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830).   ● [USA]   Warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia pro-dolarowego scenariusza jest oczekiwane odbicie produkcji przemysłowej USA w listopadzie. Losy zielonej waluty będą też zależne od grudniowego wyniku indeksu NY Empire State, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork.   ● [PL]   Z kolei złoty czeka jeszcze na finalne dane o krajowej inflacji CPI oraz przede wszystkim na finał rozmów premiera Tuska w Brukseli ws. przyspieszenia wypłaty środków z KPO dla Polski. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.