Producenci za niższymi stopami NBP

 (czwartek, 21-12, 8:50)


Polska: w listopadzie produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła, a deflacja cen producentów niespodziewanie się pogłębiła.
Knot (ECB): jest raczej mało prawdopodobne, aby stopy procentowe zostały obniżone w pierwszej połowie przyszłego roku.
USA: w grudniu zaufanie konsumentów wzrosło najbardziej od początku 2021 roku.
Wielka Brytania: w listopadzie inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce, decyzja banku centralnego Czech ws. stóp procentowych CNB, finalny PKB USA w III kw., amerykański raport jobless claims oraz indeks Fed z Filadelfii.

Za nami
   
● [PL]   Wczorajsze dane z polskiej gospodarki dostarczyły politykom krajowej Rady Polityki Pieniężnej ważkich argumentów za wznowieniem procesu łagodzenia polityki pieniężnej NBP w przyszłym roku. W listopadzie produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła (-0,7% r/r vs prognoza 0,8%; poprzednio 1,9%), a deflacja cen producentów niespodziewanie się pogłębiła (-4,7% r/r vs prognoza -3,8%; poprzednio -4,2%). Zaś w grudniu odnotowano pierwszy od października 2022 miesięczny spadek Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej (BWUK: z -15,1 pkt do -15,2 pkt), który odzwierciedla oceny i oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji finansowej oraz stanu gospodarki. Wzrost oczekiwań na kolejną obniżkę stóp NBP zaszkodził złotemu.   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,3484) sprzyjały słowa Klaasa Knota z Europejskiego Banku Centralnego, który powiedział że „jest raczej mało prawdopodobne, aby stopy procentowe [ECB] zostały obniżone w pierwszej połowie przyszłego roku”. W podobnym tonie wypowiedział się jego ”kolega” z Rady Prezesów Joachim Nagel, który uważa, że stopy procentowe w strefie euro muszą pozostać wysokie, a inwestorzy obstawiający przyszłe obniżki kosztów finansowania zewnętrznego powinni zachować ostrożność.   ● [USA]   Straty złotego wobec dolara (USD/PLN max. 3,9766) zwiększyła wiadomość o największym od początku 2021 roku wzroście zaufania amerykańskich konsumentów w grudniu (indeks Conference Board: 110,7 pkt vs prognoza 104 pkt; poprzednio 101 pkt). Innym źródłem makro-optymizmu wobec zielonej waluty stała się informacja o nadspodziewanym wzroście sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem w listopadzie (3,82 mln vs prognoza 3,78 mln; poprzednio 3,79 mln).   ● [UK]   Oprócz złotego, negatywnie na rynku walutowym wyróżnił się wczoraj funt. Szterling znalazł się w odwrocie po publikacji danych o brytyjskiej inflacji CPI, która w listopadzie nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021 (3,9% r/r vs prognoza 4,4%; poprzednio 4,6%). Zwiększyło to do 50% szanse na obniżkę stóp Banku Anglii w marcu 2024.

Przed nami
   ● [PL]   Dziś otrzymamy kolejny zestaw informacji z polskiej gospodarki. W nim znajdą się dane nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w listopadzie. Dobre wyniki mogłyby nieco zatrzeć negatywne wrażenia po wczorajszej produkcji przemysłowej i umocnić naszą walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). W przypadku kolejnego marko-rozczarowania inwestorzy mogliby otrzymać argument za przedświąteczną realizacją zysków wypracowanych przez złotego w IV kwartale i w całym kończącym się roku (punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0000).   ● [CNB]   Dodatkowym wyzwaniem dla PLNa oraz innych walut z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej będzie decyzja Narodowego Banku Czech ws. spodziewanego rozpoczęcia cyklu luzowania czeskiej polityki pieniężnej cięciem stóp CNB o 25 punktów bazowych do 6,75%.   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut wskażą dane z USA nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale (finalne), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz nt. aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w grudniu. Lepsze od prognoz wyniki poprawią pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszą bardzo ważną publikacją amerykańskiej inflacji PCE core (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).  



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.