Złe IFOrmacje

 (wtorek, 19-12, 8:50)


 Niemcy: wg IFO w grudniu nastroje przedsiębiorców spadły po raz pierwszy od sierpnia br.
Kazmir (ECB): zbyt szybkie obniżki stóp niosą ze sobą większe ryzyko dla gospodarki, niż utrzymanie ich na wysokim poziomie przez zbyt długi czas.
Stournaras (ECB): do połowy przyszłego roku inflacja powinna się na stałe utrzymywać poniżej poziomu 3%, zanim Bank zacznie luzować swoją politykę.
Mester (Fed): w kolejnym etapie amerykański bank centralny powinien określić, jak długo polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna, a nie kiedy obniżyć stopy procentowe.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie (finalna), decyzja Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych MNB oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA.

Za nami
   ● [Ifo]   Wczorajsza wiadomość o pierwszym od sierpnia br. spadku nastrojów biznesowych w Niemczech zmniejszyła nadzieje na ożywienie w największej gospodarce Europy na początku przyszłego roku. W grudniu indeks Ifo niespodziewanie stopniał z 87,2 pkt do 86,4 pkt; podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 87,8 pkt. Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta „niemiecka gospodarka pozostaje słaba”. Taki stan rzeczy zmartwił euro (EUR/USD min. 1,0909) oraz jego sąsiadów z CEE, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,3527, USD/PLN max. 3,9903). ● [Ropa] Geopolitycznym źródłem niepokoju PLNa oraz innych ryzykownych aktywów stał się wzrost napięcia na Morzu Czerwonym, przez które przebiega jedna z najważniejszych na świecie tras transportu paliw oraz towarów konsumpcyjnych. Wobec ataków rebeliantów Huti na przepływające tamtędy statki koncern naftowy BP poinformował wczoraj o tymczasowym wstrzymaniu wszystkich dostaw ropy naftowej przez ten akwen, co podbiło ceny tego surowca o ponad 2%.   ● [ECB]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa & co. stały się jastrzębie komentarze polityków Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej. Członek Rady Prezesów ECB Peter Kazimir powiedział, że zbyt szybkie obniżki stóp procentowych w strefie euro niosą ze sobą większe ryzyko dla gospodarki, niż utrzymanie ich na wysokim poziomie przez zbyt długi czas. W podobnym tonie wypowiedział się jego „grecki kolega” z Rady Yannis Stournaras, który uważa, że do połowy przyszłego roku inflacja powinna się na stałe utrzymywać poniżej poziomu 3%, zanim Bank zacznie luzować swoją politykę.   ● [Fed]   Z kolei prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester przyznała, że w kolejnym etapie amerykański bank centralny powinien określić, jak długo polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna, a nie kiedy obniżyć stopy procentowe.   ● [BoJ]    Od rana traci japoński jen. Kurs USD/JPY wzrósł do max. 144,079 po tym jak Bank Japonii utrzymał stopy procentowe BoJ na ujemnym terytorium. 

Przed nami
   
● [MNB]   W dalszej części dnia będziemy się jeszcze emocjonować posiedzeniem Narodowego Banku Węgier. Rynek spodziewa się trzeciej z rzędu obniżki węgierskich stóp procentowych o 75 punktów bazowych, co może negatywnie rzutować na wartość forinta. W przypadku złotego i pozostałych walut regionu Europy Środkowo Wschodniej spodziewana reakcja rynkowa nie jest jednoznaczna. Z jednej strony PLN może stracić na odpływie kapitału z CEE (punkty oporu: EUR/PLN 4,3700, USD/PLN 4,4000), a z drugiej zyskać z powodu zmniejszenia dysparytetu (różnicy) stóp MNB i NBP (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,9000).   ● [€Z, USA]   Gracze globalni czekają dziś na listopadowe dane z Eurolandu nt. inflacji HICP (finalne) oraz z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów. Zakładając brak rewizji wcześniejszych wyliczeń Eurostatu i spodziewane słabsze wyniki amerykańskiego sektora budowlanego dolar może się osłabić. Gorszy od prognoz obraz rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych mógłby spowodować, że kurs EUR/USD zbliży się do bariery oporu 1,10. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.