Sposób na KPO

(czwartek, 14-12, 8:50)


 Bank Rezerwy Federalnej już na trzecim posiedzeniu z rzędu utrzymał stopy procentowe Fed bez zmian.
Wall Street: indeks akcji Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy granicy 37000 punktów.
Tusk (premier RP): na 90% uda się przyspieszyć wypłatę Polsce środków z KPO.
Hahn (EU): Komisja Europejska znajdzie sposób, aby udostępnić Polsce 111 mld EUR z funduszy unijnych.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne SNB, BoE i ECB, bilans płatniczy Polski, sprzedaż detaliczna w USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [Fed]   W środę uczestnicy rynków finansowych żyli informacjami z zakończonego wieczorem, posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Fed utrzymał stopy funduszy federalnych w dotychczasowym przedziale (tj. 5,25-5,50%), a prezes Powell powiedział, że Bank „prawdopodobnie” zakończył cykl podwyżek i na agendzie znajdują się rozmowy nt. obniżek. Z opublikowanych projekcji, przedstawiającego opinie wszystkich 19 członków FOMC wynika, że większość z nich spodziewa się trzech cięć w przyszłym roku, podczas gdy rynek terminowy zaczął wyceniać ich aż pięć, a pierwszą już w marcu (72,3% szans wg narzędzia FedWatch).   ● [Reakcja]   Perspektywa szybszego i mocniejszego luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej wywołała żywiołową reakcję rynków finansowych. Flagowy indeks nowojorskiej giełdy Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy granicy 37000 punktów. Z kolei rentowność najbardziej wrażliwych na politykę Fed, dwuletnich obligacji USA spadła aż o 25 punktów bazowych do 4,485%. W tych okolicznościach gracze Forex przystąpili do błyskawicznej wyprzedaży dolara (EUR/USD max. 1,0915) oraz zakupów wyżej oprocentowanych walut EM, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,2931, USD/PLN min. 3,9351).   ● [KPO]   Lokalnym wsparciem dla PLNa stał się komentarz premiera RP Donalda Tuska, który pytany w trakcie swojej w wizyty w Brukseli o pozyskanie dla Polski środków z KPO powiedział, „że na 90% uda się ten proces przyspieszyć na tyle, że będę mógł w piątek wam powiedzieć, że mamy to". Szanse na polsko-unijny happy-end wzrosły po tym, jak komisarz do spraw budżetu i administracji EU Johannes Hahn powiedział wieczorem, że Komisja Europejska znajdzie sposób, aby udostępnić Polsce 111 mld EUR z funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Przed nami
Dziś będziemy się emocjonować monetarnymi posunięciami banków centralnych z Europy.   ● [SNB]   Już o godzinie 9:30 poznamy decyzję Narodowego Banku Szwajcarii ws. poziomu stóp procentowych. Wobec ubiegłotygodniowej wiadomości o niespodziewanym spadku szwajcarskiej inflacji CPI w listopadzie, rynek spodziewa się, że SNB utrzyma oprocentowanie franka bez zmian.   ● [BoE]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się do Londynu, gdzie swoje posiedzenie zakończy Bank Anglii. Analitycy Barclays spodziewają się, że członkowie MPC niejednogłośnie opowiedzą się za pozostawieniem stóp BoE na dotychczasowym poziomie oraz utrzymają jastrzębią retorykę, odrzucając możliwość szybszych obniżek.   ● [ECB]   Przysłowiową wisienką na monetarnym torcie będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy są pewni, że ECB utrzyma stopy procentowe bez zmian, ale wobec szybszego spadku inflacji i pogarszających się perspektyw gospodarczych w strefie euro liczą na wskazówki ws. terminu pierwszej obniżki. Jeżeli się przeliczą to euro może zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), a waluty z Regionu CEE stracić (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500). Jeśli jednak prezes Lagarde zasygnalizuje możliwość ciecia stóp ECB w kwietniu przyszłego roku (na co wskazuje rynek terminowy) wówczas wspólna waluta podzieli wczorajsze losy dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830), a złoty znów skorzysta (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000).   ● [Makro]   Prognozy makroekonomiczne wskazują, że nasza waluta może zyskać wsparcie w postaci danych nt. bilansu płatniczego Polski, gdyż analitycy oczkują znacznego wzrostu salda na rachunku bieżącym w październiku (z 394 mln EUR do 1620 mln EUR). Z kolei na makroekonomicznej agendzie dolara znajdują się dane z USA o sprzedaży detalicznej w listopadzie oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.