Hurra-optymistyczny start

  (poniedziałek, 4-12, 8:50)


 Polska: w listopadzie indeks PMI dla przemysłu nadspodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2022.
Tusk (KO): nowy rząd nie zrobi niczego co by miało podważyć reputację Narodowego Banku Polskiego.
Powell (Fed): ryzyko niedostatecznego i nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej staje się coraz bardziej zrównoważone.
GPW: WIG20 ma za sobą najlepsze otwarcie miesiąca od 10 lat
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix) oraz zamówienia w amerykańskim przemyśle.

Za nami
   [PLN]   Grudzień na rynku walutowym rozpoczął się dla złotego obiecująco (EUR/PLN min. 4,3204, USD/PLN min. 3,9672). Naszą walutę pozytywnie nastroiła publikacja indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w listopadzie, który nie licząc pandemicznego okresu od maja do lipca 2020, zanotował największy miesięczny wzrost w 25-letniej historii badania. W XI wskaźnik podskoczył do 48,7 pkt z 44,5 pkt w X (osiągając najwyższą wartość od kwietnia 2022), podczas gdy rynek spodziewał się niewielkiego wzrostu do 45,3 pkt. W dodatku autorzy badania oceniają, że listopadowa dynamika PMI wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo powrotu do obszaru ekspansji już w tym miesiącu. W raporcie S&P Global podano, że polskie firmy optymistycznie oceniają przyszłą produkcję i sygnalizują ożywienie popytu z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Nasz pieniądz pozytywnie zareagował także na zapewnienia Donalda Tuska, że nowy rząd nie zrobi niczego, co by miało podważyć reputację Narodowego Banku Polskiego.   ● [USD]   PLNowi oraz innym walutom rynków wschodzących sprzyjał także wzrost oczekiwań na marcową obniżkę stóp Fed, który szkodził konkurencyjnemu dolarowi. Indeks FedWatch mierzący prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrósł z 43% do 64% za sprawą wystąpienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, odebranego jako gołębie. Jerome Powell powiedział w piątek, że „ryzyko niedostatecznego i nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej staje się coraz bardziej zrównoważone”. W jego ocenie polityka monetarna spowalnia gospodarkę, a jednodniowa stopa referencyjna „znacznie przekracza terytorium restrykcyjne”. Makroekonomicznym obciążeniem dla zielonej waluty była publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu, który w listopadzie osiągnął taki sam wynik jak w październiku tj. 46,7 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 47,6 pkt.   ● [Giełdy]   Perspektywa szybszych obniżek stóp Fed sprawiła, że indeks nowojorskiej giełdy S&P 500 zanotował najwyższe zamknięcie sesji od marca 2022 roku (4594,63 pkt). W piątek giełdowym hura-optymizmem powiało również w Warszawie, gdyż WIG20 zaliczył najlepsze otwarcie miesiąca od 10 lat (+3,19%).

Przed nami
   
● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych nt. nastrojów inwestorów w strefie euro oraz nt. zamówień w amerykańskim przemyśle. Wyższy Sentix z Eurolandu mógłby tchnąć nową energię w notowania euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) oraz jego sąsiadów z Regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Z kolei lepsze wyniki makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych pomogłyby odbudować zaufanie do dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830; punkty oporu EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0500).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI, ISM dla sektorów usług po obu stronach Atlantyku oraz amerykański raport JOLTS, w środę decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian) oraz dane z USA nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP i handlu zagranicznego, a w czwartek amerykański raport jobless claims. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowa publikacja listopadowego raportu Departamentu Pracy USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.