Fakty i mity ws. obniżek stóp Fed

  (poniedziałek, 18-12, 8:50)


 Williams (Fed): tak naprawdę nie rozmawiamy teraz o obniżkach stóp.
Bostic (Fed): Bank może zacząć łagodzić swoją politykę dopiero w III kwartale przyszłego roku.
Goolsbee (Fed): oprocentowanie stóp funduszy federalnych nie będzie znacząco niższe w przyszłym roku.
USA: w grudniu aktywność w biznesie wg PMI jest najwyższa od pięciu miesięcy.
Kalendarz Eko: indeksy nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO) oraz na rynku nieruchomości w USA (NAHB), a także wskaźniki inflacji bazowej w Polsce. 

Za nami
   ● [Fed]   W piątek politycy amerykańskiego banku centralnego ostudzili oczekiwania rynku na szybkie tempo obniżek stóp Fed w przyszłym roku. Kubeł zimnej wody wylał na inwestorów wpływowy prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku John Williams, który powiedział, że „tak naprawdę nie rozmawiamy [FOMC] teraz o obniżkach stóp”. Z kolei prezes oddziału z Atlanty Raphael Bostic (z prawem głosu w FOMC w 2024) przyznał, że Fed może zacząć łagodzić swoją politykę dopiero w III kwartale przyszłego roku. W podobnym tonie wypowiedział się jego „kolega” z Chicago Austan Goolsbee, który spodziewa się, że oprocentowanie stóp funduszy federalnych nie będzie znacząco niższe w przyszłym roku. Jastrzębia narracja członków FOMC umocniła dolara (EUR/USD min. 1,0889).   ● [PMI]   Makro-ekonomicznym atutem zielonej waluty stała się informacja o najwyższej od pięciu miesięcy aktywności w amerykańskim biznesie. W grudniu łączony indeks dla przemysłu i usług USA niespodziewanie wzrósł z 50,7 pkt do 51 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 50,4 pkt. Jednocześnie obciążeniem dla walut EU (EUR/PLN max. 4,3395, USD/PLN max. 3,9830) był dalszy spadek aktywności firm w strefie euro. W tym miesiącu wskaźnik PMI Composite dla Eurolandu stopniał z 47,6 pkt do 47 pkt, tymczasem analitycy spodziewali się jego wzrostu do 48 pkt. Zyski zielonej waluty limitowały wiadomości o mniejszym, niż zakładano odbiciu produkcji przemysłowej w listopadzie (0,2% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,9%) oraz o niespodziewanym pogorszeniu warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork w grudniu (NY Empire State: -14,5 pkt vs prognoza 1,9 pkt; poprzednio 9,1 pkt).

Przed nami
   
● [DE]   Ostatni tydzień przed Świętami rozpocznie się od publikacji indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech. Dobrym prognostykiem dla IFO oraz dla walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000) jest ubiegłotygodniowy wynik wskaźnika ZEW, który niespodziewanie wzrósł w grudniu do najwyższego poziomu od marca br. W przypadku negatywnej niespodzianki w stylu piątkowych indeksów PMI należy się liczyć ze spadkiem wartości euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870, punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,4000).   ● [USA, PL, JP]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić ogłoszenie krajowych wskaźników inflacji bazowej oraz amerykańskiego indeksu nastojów na rynku nieruchomości – NAHB. Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszej decyzji Banku Japonii ws. stóp procentowych BoJ. Wg agencji Bloomberga japońscy sternicy polityki pieniężnej nie chcą się spieszyć z odejściem od polityki ujemnych stóp BoJ.   ● [Eko-tydzień]   W dalszej części tygodnia poznamy dane z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej i przeciętnych wynagrodzeń, zaufania konsumentów (w środę) oraz sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej (w czwartek). Natomiast globalni gracze czekają na piątkowe na ogłoszenie amerykańskiego wskaźnika PCE core w listopadzie, który jest preferowanym przez Fed wskaźnikiem pokazującym zmiany cen konsumpcyjnych. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.