Pole position 2024 dla dolara

 (poniedziałek, 09-01, 8:50)


 Rynek pracy USA: w grudniu dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym niespodziewanie wzrosła.
Dolar ma za sobą najlepszy tydzień od połowy lipca ubiegłego roku. 
Polska: w grudniu inflacja nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix), wskaźniki koniunktury gospodarczej autorstwa Komisji Europejskiej, sprzedaż detaliczna w Eurolandzie oraz wystąpienie publiczne Bostica z Fed. 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA zwiększył wiarę inwestorów, że Fed zapewni gospodarce amerykańskiej miękkie lądowanie. W grudniu dynamika wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym niespodziewanie wzrosła (216 tys. vs prognoza 170 tys.; poprzednio 173 tys.) do najwyższego poziomu od września 2023. Z kolei stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7%, podczas gdy rynek spodziewał się jej wzrostu do 3,8%. Pod wpływem tych publikacji uczestnicy rynków finansowych zmniejszyli zakłady na marcową obniżkę stóp Fed, co doprowadziło do wzrostu wyceny dolara (EUR/USD min. 1,0877), który ma za sobą najlepszy tydzień od połowy lipca poprzedniego roku.   ● [ISM USA]   Zyski zielonej waluty mogły być nawet większe, gdyby nie spadkowa rewizja NFP za listopad (z 199 tys. do 173 tys.) oraz najniższy od maja wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług w grudniu (50,6 pkt vs prognoza 52,6 pkt; poprzednio 52,7 pkt).   ● [CPI PL]   Obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,3650, USD/PLN max. 4,0062) stała się piątkowa informacja o nadspodziewanym spadku krajowej inflacji CPI w grudniu, która zwiększyła presję na RPP ws. wznowienia cyklu obniżek stóp NBP. Rynek FRA wycenia, że do końca roku Rada zetnie stopy procentowe łącznie o 100 pb.

Przed nami
   
● [Dziś]   Poniedziałek przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu nt. nastrojów inwestorów (indeks Sentix), koniunktury gospodarczej (wskaźniki KE) oraz nt. sprzedaży detalicznej. Lepsze od prognoz wyniki poprawią pozycję strategiczną walut EU na początku roku (punkt oporu EUR/USD: 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000), a słabsze ją pogorszą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870; punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500). Inwestorzy z rynku USD posłuchają prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphael Bostica, który w tym roku posiada prawo głosu w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej Fed.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to we wtorek poznamy bilans handlu zagranicznego USA oraz decyzję Krajowej Rady Polityki pieniężnej ws. stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian), w czwartek amerykańską inflację CPI, a w piątek bilans płatniczy Polski. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.