Morze Czerwone w ogniu

  (poniedziałek, 15-01, 8:50)


 Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy przeprowadzili atak rakietowy na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
 USA: w grudniu odnotowano niespodziewany spadek cen producentów w ujęciu miesięcznym.
 NBP: w listopadzie miał miejsce nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym.
 Kalendarz Eko: szacunkowy PKB Niemiec w 2023 roku, finalna inflacja CPI w Polsce oraz bilansu handlu zagranicznego i produkcja przemysłowa w strefie euro. 

Za nami
   ● [Huti, ropa]   Piątkowy atak rakietowy Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie pogorszył nastroje inwestycyjne na świecie. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie podbił ceny ropy o ponad 4%. W efekcie jej odmiana Brent przekroczyła poziom 80 USD za baryłkę. Globalny wzrost awersji do ryzyka zaszkodził walutom rynków wschodzących, w tym złotemu.   ● [NBP]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,3649, USD/PLN max. 3,9899) stały się dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w listopadzie odnotowano nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym (1325 mln EUR vs prognoza 1550 mln EUR; poprzednio 2119 mln EUR).   ● [PPI USA]   Straty PLNa zmniejszyła wiadomość o niespodziewanym spadku cen producentów w USA (PPI: -0,1% m/m vs prognoza 0,1%; poprzednio -0,1%), która zwiększyła szansę marcową obniżkę stóp funduszy federalnych. Pod wpływem tej publikacji indeks FedWatch mierzący prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrósł z 73,2% do 79,5%.

Przed nami
   
● [Dziś]   Początek nowego tygodnia przyniesie publikację danych nt. PKB Niemiec w 2023 roku oraz nt. bilansu handlu zagranicznego i produkcji przemysłowej w strefie euro w listopadzie. Lepsze od prognoz wyniki zapewnią dobry start walutom EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000), a słabsze wycofają je na tyły (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900; punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000). Gracze z rynku PLN czekają dodatkowo na finalne dane nt. krajowej inflacji w grudniu. Wstępny raport GUS pokazał jej spadek z 6,6% do 6,1%.   ● [Eko-tydzień]   W tym tygodniu nie zabraknie także ważnych publikacji makroekonomicznych z USA. W środę poznamy grudniowe wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej a w czwartek produkcji przemysłowej. Warto także nastawić radary na sygnały z Davos (w Szwajcarii), gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.