Cięcie w każdym momencie

 (wtorek, 30-01, 8:50)


 Villeroy (ECB): Bank może w tym roku obniżyć stopy procentowe w każdym momencie.
Rynek terminowy zaczął już w pełni wyceniać cięcie stóp ECB w kwietniu.
Kalendarz Eko: PKB strefy euro w IV kw., raport JOLTS z USA oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [ECB]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się niepomyślnie dla euro. Wspólnej zaszkodził komentarz Francoisa Villeroy'a z ECB, który powiedział w weekend, że Europejski Bank Centralny może w tym roku obniżyć stopy procentowe w każdym momencie i wszystkie opcje zostaną rozpatrzone na nadchodzących posiedzeniach. Pod wpływem tych słów rynek terminowy zaczął już w pełni wyceniać cięcie stóp w kwietniu, co przełożyło się na spadek kursów EUR/USD (min. 1,0796) i EUR/PLN (min. 4,3614).   ● [USD]   Jednocześnie do zakupów dolara (USD/PLN max. 4,0496) zachęcały ostatnie solidne wyniki z amerykańskiej gospodarki, dot. wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, które wg analityków Financial Times mogą być argumentem dla polityków Fed za opóźnieniem cyklu luzowania polityki pieniężnej w USA. Zielonej walucie pomagał też jej status bezpiecznej przystani z powodu wzrostu napięcia na linii Stany Zjednoczone-Iran po tym, jak w weekend doszło do ataku dronów na amerykańską bazę w Jordanii, w wyniku którego zginęło trzech żołnierzy USA.

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu i z USA.   ● [EZ]   W pierwszej części sesji poznamy wstępny wynik PKB strefy euro w IV kw. 2023 oraz styczniowe wartości wskaźników Komisji Europejskiej prognozujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego bloku. Lepsze dane mogłyby ocieplić makro-klimat wokół euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), na czym skorzystaliby jego sąsiedzi z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   W drugiej połowie dnia zostaną opublikowane amerykańskie raporty JOLTS oraz Conference Board. Wzrost liczby wakatów w gospodarce oraz poprawa zaufania konsumentów będą zachęcać do inwestycji w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770), m.in. kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [MNB]   Gracze z rynków CEE czekają także na decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych MNB. Rynek spodziewa się ich obniżki aż o 100 pb., co może osłabić forinta.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.