ECB vs Fed: Kto pierwszy ten gorszy

 (piątek, 26-01, 8:50)


Ifo: w styczniu nastroje biznesowe w Niemczech są najgorsze od maja 2020.
Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Lagarde: jest za wcześnie by dyskutować o cięciach stóp ECB.
USA: w IV kw. 2023 PKB przebiło oczekiwania ekonomistów i inwestorów.
Kalendarz Eko: dochody i wydatki Amerykanów oraz inflacja bazowa PCE Core w USA.

Za nami
O przebiegu czwartkowej sesji przesądziły dwa wydarzenia ekonomiczne: posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja wyniku amerykańskiego PKB.   ● [ECB, Lagarde]   Najpierw ECB ogłosił decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych Eurolandu bez zmian, potwierdzając w komunikacie swoją determinację w walce z inflacją. Podczas konferencji prasowej prezes Lagarde powiedziała, że jest za wcześnie by dyskutować o cięciach stóp ECB. Dodała, że ryzyko dla wzrostu gospodarczego Eurolandu pozostaje „przechylone na stronę spadkową”. Mimo tych opinii i zapewnień Inwestorzy uznali, że istnieje coraz większa szansa na cięcia stóp Banku. Kwietniową obniżkę o 25 pb. rynek wycenił na 80% (z 60% przed decyzją ECB), a w czerwcu zdyskontował już w 100% cięcia o 50 pb. ● [EUR] Konsekwencją gołębiego odbioru europejskiej polityki pieniężnej był spadek wartości euro i lekka przecena innych walut europejskich, w tym złotego.   ● [USA]   Dalszy ciąg tego scenariusza dopisało amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych. Opublikowany przez nie wynik PKB USA w IV kwartale przebił najśmielsze oczekiwania ekonomistów (3,3% w skali roku wobec prognozy 2.0%). Inwestorzy ocenili, że w tej sytuacji Fed nie będzie musiał się śpieszyć z cięciami stóp funduszy federalnych. Rynkowa wycena takiej decyzji banku w marcu br. pozostała na niskim poziomie tj. 51% wobec 80% jeszcze dwa tygodnie temu. Jednak prawdopodobieństwo cięcia w maju wynosi obecnie 94%.   ● [USD, PLN]   Po amerykańskich wynikach wiatru w żagle dostał dolar osiągając najlepszą od sześciu tygodni wycenę do euro (EUR/USD min. 1,0813). Za zmianami na rynku bazowym podążył złoty, tracąc wobec mocnego dolara (USD/PLN max. 4,0492) i zyskując w stosunku do osłabionej wspólnej waluty (EUR/PLN min. 4,3700). 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na radarach inwestorów dochody i wydatki Amerykanów oraz inflacja bazowa PCE Core w USA. Słabe dane nt. portfeli konsumentów amerykańskich oraz zmniejszenie dynamiki wzrostu bazowych cen konsumpcyjnych będą wspierać oczekiwania na bliskie cięcia stóp Banku Rezerwy Federalnej i korektę spadkową dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), przy której może zyskać złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500). Odwrotna kombinacja danych makro z USA będzie nakręcać zakłady na odroczenie cięć Fed, a przez to będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), kosztem jego konkurentów, np. PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.