Szampańskie nastroje w €Z

 (wtorek, 09-01, 8:50)


 Komisja Europejska: w grudniu nastroje w gospodarce Eurolandu były najlepsze od maja.
Sentix: w styczniu nastroje inwestorów w strefie euro poprawiły się trzeci miesiąc z rzędu.
Bostic (Fed): spodziewam się pierwszej obniżki stóp Fed dopiero w III kwartale br.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, bilans handlu zagranicznego USA oraz wystąpienie publiczne Barr'a z Fed.

Za nami
   ● [KE]   Wczorajsza wiadomość o najlepszych od maja poprzedniego roku, nastrojach panujących w gospodarce Eurolandu, zwiększyła nadzieje, że recesja w państwach unii walutowej dobiega końca. W grudniu 2023 indeks przygotowany przez Komisję Europejską na podstawie badań opinii 25 tys. firm ze strefy euro wzrósł do 96,4 pkt (z 94 zanotowanych w listopadzie).   ● [Sentix]   Dodatkowym źródłem makroekonomicznego optymizmu na Starym Kontynencie stała się informacja o trzecim z rzędu miesięcznym wzroście indeksu nastrojów inwestorów. W styczniu wskaźnik Sentix wzrósł z -16,6 pkt do -15,8 pkt. Odpowiedzią rynku walutowego na te publikacje był wzrost wyceny euro oraz jego sąsiadów z Regionu CEE, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,3310, USD/PLN min. 3,9453).   [Fed]   Straty konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0978) limitowały słowa prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphaela Bostica (z prawem głosu w FOMC w tym roku), że spodziewa się pierwszej obniżki stóp Fed dopiero w III kwartale br.   [Ropa]   Ceny paliw naftowych (odwrotnie skorelowane z zieloną walutą) stopniały wczoraj o ponad 4% po tym, jak Arabia Saudyjska (największy eksporter tego surowca na świecie) obniżyła cenę sprzedaży ropy Arab Light do Azji do najniższego poziomu od 27 miesięcy.

Przed nami
   
● [RPP]   Dziś zakończy się pierwsze w tym roku posiedzenie polskiego banku centralnego poświęcone krajowej polityce pieniężnej. Inwestorzy są przekonani, że RPP utrzyma stopy NBP bez zmian, ale wobec dalszego spadku inflacji w naszym kraju zastanawiają się, kiedy Rada wznowi cykl obniżek. Wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć: komunikat towarzyszący dzisiejszej decyzji lub jutrzejsza konferencja prezesa NBP. Zasygnalizowanie powrotu do cięć w pierwszej połowie roku może zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000), natomiast zapowiedź utrzymania stóp na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie przez dłuższy czas, dodałaby animuszu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000).   ● [USA]   Rynek bazowy EUR/USD będzie podążał za danymi nt. handlu zagranicznego USA w listopadzie oraz za głosem członka zarządu Fed Michaela S. Barr'a. Prognozowane pogłębienie deficytu handlowego oraz łagodne wystąpienie przedstawiciela gołębiego skrzydła amerykańskiego banku centralnego będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). Odwrotny splot ekonomiczny pomoże zielonej walucie odzyskać noworoczny optymizm (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.