Ogromne potrzeby złotego

 (czwartek, 11-01, 8:50)


 Glapiński (NBP): w II połowie roku inflacja może wzrosnąć do poziomu 6-8%.
Domański (MinFin): obecna sytuacja polityczna w Polsce nie będzie miała wpływu na uchwalenie tegorocznego budżetu przez parlament.
Giełdy: indeks akcji Nikkei 225 po raz pierwszy od marca 1990 zameldował się powyżej granicy 34 tysięcy punktów.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejsze dane o inflacji CPI w USA towarzyszył wzrost wyceny naszej waluty.   ● [RPP]   Złotego wypromował prezes NBP Adam Glapiński, który powiedział, że kurs walutowy trudno przewidywać, ale ze względu na ogromne potrzeby pożyczkowe powinien być w najbliższym roku, dwóch nadal mocny. Ponadto przewodniczący RPP przyznał, że w II połowie roku inflacja może wzrosnąć do poziomu 6-8%, co wg analityków będzie zniechęcać Radę do wznowienia cyklu obniżek stóp NBP.   ● [MinFin]   Dodatkowym wsparciem dla naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,3329, USD/PLN min. 3,9453) stała się wypowiedź ministra finansów RP Andrzeja Domańskiego, który powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że obecna sytuacja polityczna w Polsce nie wpłynie na uchwalenie tegorocznego budżetu przez parlament.   ● [USD, Giełdy]   PLN oraz inne ryzykowne aktywa skorzystały również na relatywnie dobrych nastrojach inwestycyjnych na świecie. W efekcie tracił bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,0988), a japoński indeks akcji Nikkei 225, po raz pierwszy od marca 1990, zameldował się powyżej granicy 34 tysięcy punków.

Przed nami
   ● [USA CPI]   Dziś poznamy arcyważne dane o amerykańskiej inflacji CPI w grudniu, które mogą wpłynąć na oczekiwania inwestorów dot. terminu pierwszej obniżki stóp Fed. Jej prognozowany wzrost może zmniejszyć rynkową wycenę takiego ruchu w marcu br. (aktualnie 67,1% szans wg narzędzia FedWatch), co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz ze szkodą dla jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000). Natomiast niespodziewany spadek dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych mógłby zachęcić uczestników rynków finansowych do zwiększenia zakładów na marcowe cięcie stóp w USA, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) i tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000).   ● [JC]   Dodatkowym wyzwaniem makroekonomicznym dla zielonej waluty będzie publikacja raportu jobless claims, który będzie zawierał informacje nt. nowych oraz kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.