Hibernacja stóp NBP

  (środa, 10-12, 8:50)


Polska: Rada Polityki Pieniężnej trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Niemcy: w listopadzie odnotowano niespodziewany spadek produkcji przemysłowej.
USA: w listopadzie deficyt handlowy nieoczekiwanie się zmniejszył.
Kalendarz Eko: konferencja prezesa NBP.

Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza wiadomość o niespodziewanym spadku niemieckiej produkcji przemysłowej w listopadzie (-0,7% m/m vs prognoza 0,2%; poprzednio -0,3%) wskazuje, że w IV kwartale 2023 największa gospodarka europejska pozostawała w recesji. Taka możliwość zmartwiła posiadaczy euro. Niepokojące sygnały od naszego największego partnera handlowego położyły się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,3522, USD/PLN max. 3,9820).   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0910) stała się informacja o zaskakującym zmniejszeniu deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych w listopadzie (-63,2 mld USD vs prognoza -65 mld USD; poprzednio -64,3 mld USD).   ● [RPP]   Straty naszego pieniądza zamortyzowała decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp NBP bez zmian. RPP ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki. 

Przed nami
   ● [RPP cd.]   Inwestorzy z rynku PLN czekają na dzisiejszą konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego. W jego wystąpieniu będą się doszukiwać wskazówek ws. terminu wznowienia cyklu obniżek stóp. Gołębi przekaz (mówiący o cięciach w pierwszej połowie roku) podkopie notowania złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000). Natomiast jastrzębie wypowiedzi, oddalające perspektywę dalszego luzowania polityki polityki pieniężnej zwiększą popyt na PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000).   ● [CPI USA]   Gracze globalni wypatrują już na horyzoncie jutrzejszych arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w grudniu (więcej na ten temat w naszym jutrzejszym Alercie FX24). Do tego czasu na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0900; punkt oporu 1,1000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.