Pożegnanie z Belką?

 (piątek, 19-01, 8:50)


 Polska: w styczniu nastroje konsumentów poprawiły się.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2022.
Kalendarz Eko: polska inflacja PPI oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
W czwartek na rynku PLN panowała chwiejna równowaga (EUR/PLN min. 4,3801, max. 4,4104, USD/PLN min. 4,0266, max. 4,0611), wynikająca ze stabilizacji notowań kursu EUR/USD (min. 1,0846. max. 1,0896) oraz korekty wzrostowej na światowych giełdach (DAX: +0,83%, DJIA: +0,54%).   ● [GPW]   Lokalnym źródłem optymizmu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych stała się zapowiedź ministra finansów RP Andrzeja Domańskiego dot. pracy rządu nad ograniczeniem tzw. podatku Belki (WIG20: +1,09).   ● [GUS]   Pokrzepiająco na krajowe aktywa oddziaływała również informacja o poprawie nastrojów polskich konsumentów w styczniu. Na wzrost wskaźników BWUK i WWUK w największym stopniu wpłynęły odpowiednio oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (+ 3,5 pkt) oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (+3,8 pkt).   ● [USA]   Złotemu pomogły również mieszane wyniki makro gospodarki amerykańskiej, które zniechęcały inwestorów do większych zakupów konkurencyjnego dolara. O ile liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu okazała się najniższa od września 2022 (187 tys. vs prognoza 206 tys.; poprzednio 203 tys.), to aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed spadła w styczniu już piąty miesiąc z rzędu (indeks Fed Filadelfii: -10,6 pkt vs prognoza -7 pkt; poprzednio: -12,8 pkt).

Przed nami
   ● [USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć publikacja danych z nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów w styczniu (indeksy Uniwersytetu Michigan). Ich spadek mógłby ożywić oczekiwania rynku na marcową obniżkę stóp Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000). Natomiast wzrost byłby argumentem dla polityków FOMC za utrzymaniem wyższych stóp przez dłuższy czas, co rzecz jasna byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) oraz negatywne dla złotego i jego przyjaciół z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000).   ● [PLN]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będzie ogłoszenie danych o krajowej inflacji PPI w grudniu. Rynek spodziewa się przyspieszenia spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu z -4,7% do -5,7%.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.