Samobójczy zakład

  (czwartek, 18-01, 8:50)


 W IV kwartale gospodarka Chin wzrosła mniej, niż oczekiwano.
Lagarde (ECB): stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone dopiero latem.
USA: w grudniu sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: dane z Polski (nastroje konsumentów) i z USA (raport jobless claims, indeks Fed z Filadelfii) oraz protokół ECB.

Za nami
W środę kurs EUR/PLN pokonał granicę 4,40, a rynek USD/PLN sforsował barierę oporu 4,05. Nowych powodów do sprzedaży złotego oraz innych walut rynków wschodzących dostarczyły rozczarowujące dane makro z Chin, jastrzębie komentarze polityków ECB oraz lepsze wyniki z gospodarki amerykańskiej.   ● [ChRL]   Chiński urząd statystyczny poinformował o mniejszym od oczekiwań wzroście gospodarczym w IV kw. (5,2% r/r vs prognoza 5,3%; poprzednio 4,9%) oraz o nadspodziewanym spadku dynamiki sprzedaży detalicznej w grudniu (7,4% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 10,1%). W następstwie tych publikacji główny indeks hongkońskiej giełdy Hang Seng spadł do najniższego poziomu od listopada 2022 roku.   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,4120) sprzyjała pro-eurowa wypowiedź prezes Europejskiego Banku Christine Lagarde, która oznajmiła, że stopy procentowe ECB zostaną obniżone dopiero latem. Wg przewodniczącej, oczekiwania rynkowe dotyczące obniżki stóp wiosną „nie pomagają” Bankowi w walce z inflacją. W podobnym tonie wypowiedział się członek Rady Prezesów ECB Klaas Knot, który uważa, że zakłady inwestorów na cięcia stóp są przesadzone i prawdopodobnie samobójcze, ponieważ w rzeczywistości mogą powstrzymać łagodzenie polityki pieniężnej Eurolandu.   ● [USA]   Za to nowym paliwem dla dolara (EUR/USD min. 1,0844, USD/PLN max. 4,0651) stała się informacja z o nadspodziewanym wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu (0,6% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio 0,3%).

Przed nami
   ● [ECB]   Wobec spadku rynkowych oczekiwań na szybszą obniżkę stóp ECB, dziś warto przeczytać zapis przebiegu ostatniego posiedzenia Banku. Jastrzębi protokół sygnalizujący możliwość cięcia dopiero latem będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) oraz zaszkodzić walutom Regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000). Natomiast gołębi ton dokumentu świadczący o możliwej obniżce stóp już w marcu lub w kwietniu zadziała na rynek walutowy odwrotnie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0000).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych z Polski nt. nastrojów konsumentów oraz z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed (indeks Fed Filadelfii). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.