Sprzedaż za sprzedaż

 (wtorek, 23-01, 8:50)


 Polska: w grudniu sprzedaż detaliczna w cenach stałych nieoczekiwanie spadła.
 Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian.
 Kalendarz Eko: indeks Fed z Richmond. 

Za nami
   ● [PLN]   Na początku tygodnia inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć ze słabszymi danymi z krajowej gospodarki. Największym wyzwaniem dla naszego pieniądza stała się wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w cenach stałych w grudniu (-2,3% m/m vs prognoza 1,5%; poprzednio -0,3%). Makroekonomiczny niepokój złotego podsyciły informacje o największym od kwietnia 2023 spadku produkcji przemysłowej (-3,9% r/r vs prognoza -5%; poprzednio -0,3%) oraz o najniższej od stycznia 2020 dynamice wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim miesiącu (9,6% r/r vs prognoza 11,9%; poprzednio 11,8%). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/PLN wzrósł do max. poziomu 4,36, a rynek USD/PLN powrócił powyżej granicy 4,00 (max. 4,0109). Pozycji złotego broniła produkcja budowlano-montażowa, która w grudniu wzrosła najbardziej od marca 2022 (14% r/r vs prognoza 4%; poprzednio 3,9%).   ● [BoJ]   Gracze globalni emocjonowali się zakończonym dziś w nocy posiedzeniem Banku Japonii. Co prawda BoJ utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian, ale wyraził przekonanie ws. bliskiego osiągnięcia długo oczekiwanego celu inflacyjnego, co wg analityków agencji Bloomberga stanowi grunt pod podwyżkę japońskich stóp procentowych.  Podobną diagnozę postawił rynek walutowy. W efekcie od rana zyskuje jen (USD/JPY min. 147,01). 

Przed nami
Z dzisiejszego kalendarza ekonomicznego wynika, że inwestorzy z rynku walutowego nie będą mieli zbyt wielu bodźców makro do działania. Jedyna warta odnotowania publikacja makroekonomiczna to indeks aktywności produkcyjnej publikowany przez oddział Rezerwy Federalnej w Richmond. Wskaźnik ten jest przygotowywany na podstawie ankiet przeprowadzanych na próbie około 100 przedsiębiorstw. Uczestnicy badania mają za zadanie określić przewidywany kierunek zmian w ich przedsiębiorstwach w ciągu kolejnych 6 miesięcy oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące dostaw, zamówień (nowych oraz niezrealizowanych), zapasów, warunków zatrudnienia oraz cen.   ● [USD]   Ewentualna poprawa warunków gospodarczych umocni dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830), a ich pogorszenie go osłabi (punkt oporu EUR/USD: 1,0930).   ● [PLN]   Tak czy inaczej złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec amerykańskiego rywala (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,3300, punkt oporu: 4,4100; USD/PLN punkt wsparcia: 3,9500, punkt oporu: 4,1000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.