Nie ma powodu i pewności

  (środa, 17-01, 8:50)


 USA: Donald Trump odniósł zdecydowane zwycięstwo w prawyborach Partii Republikańskiej w stanie Iowa.
Holzmann (ECB): obniżki stóp procentowych w tym roku nie są pewne ze względu na utrzymującą się inflację i ryzyko geopolityczne.
Waller (Fed): nie ma powodu aby się spieszyć z obniżką stóp procentowych.
Niemcy: w styczniu nastroje inwestorów są najlepsze od lutego 2023 roku.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed. 

Za nami
We wtorek nasza waluta pozostawała w defensywie (EUR/PLN max. 4,3982, USD/PLN max. 4,0477).   ● [Trump, ECB]   Złoty pogłębił poniedziałkowe straty z powodu zdecydowanej wygranej Donalda Trumpa w prawyborach Partii Republikańskiej w stanie Iowa oraz spadku oczekiwań na szybsze obniżki stóp Fed i ECB. Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Robert Holzmann powiedział, że obniżki stóp ECB w tym roku nie są pewne ze względu na utrzymującą się inflację i ryzyko geopolityczne. Z kolei członek zarządu Rezerwy Federalnej Christopher Waller przyznał, że nie ma powodu, aby się spieszyć z obniżką stóp Fed.   ● [GBP]   Oprócz PLNa i innych walut regionu CEE, na Starym Kontynencie tracił również funt. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2619 po informacji o nadspodziewanym spadku dynamiki wzrostu płac w Wielkiej Brytanii (6,5% r/r vs prognoza 6,8%; poprzednio 7,2%), która zwiększyła oczekiwania na szybsze tempo obniżek stóp Banku Anglii w tym roku.   ● [NY]   Zyski dolara limitował najniższy od maja 2020 wynik amerykańskiego indeksu NY Empire State, który pokazał gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w styczniu (-43,7 pkt vs prognoza -5 pkt; poprzednio -14,5 pkt).   ● [DE]   Z kolei straty walut EU zamortyzowała wiadomość o najlepszych od lutego 2023 nastrojach inwestycyjnych w Niemczech. W styczniu wskaźnik ZEW niespodziewanie wzrósł z 12,8 pkt do 15,2 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 12 pkt. 

Przed nami
   ● [Makro]   Dzisiejsza agenda ekonomiczna zawiera bardzo ważne dane z USA nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w grudniu. Lepsze od prognoz wyniki mogłyby ośmielić inwestorów do większych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850; punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0500), a gorsze zniechęcić ich do tego (punkt oporu EUR/USD: 1,0930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [ECB, Fed]   Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się także wiele wystąpień publicznych polityków Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi zaplanowane mają: prezes Banku Francji Francois Villeroy, członek zarządu Fed Michael Barr, członkini zarządu Fed Michelle Bowman, prezes ECB Christine Lagarde, prezes Bundesbanku Joachim Nagel oraz prezes oddziału Fed z Nowego Jorku John Williams. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.