Zawirowania KPO

  (piątek, 12-01, 8:50)


 USA: w grudniu inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) nadspodziewanie wzrosła.
Mester (Fed): w marcu jest prawdopodobnie za wcześnie na obniżkę stóp procentowych.
Bloomberg: ostanie zawirowania polityczne w naszym kraju mogą utrudnić Polsce wypłatę środków z KPO.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych, spółek notowanych na Wall Street. 

Za nami
   ● [CPI]   Wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym wzroście inflacji cen konsumpcyjnych w USA zmniejszyła szanse na szybsze obniżki stóp Fed. W grudniu wskaźnik CPI podskoczył z 3,1% r/r do 3,4%; podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego wzrostu do 3,2%.   ● [Fed]   Po ogłoszeniu danych Departamentu Handlu prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester powiedziała, że w marcu jest prawdopodobnie za wcześnie na cięcie stóp. Perspektywa opóźnienia procesu luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej ucieszyła posiadaczy dolara (EUR/USD min. 1,0930). Dodatkowym atutem makroekonomicznym zielonej waluty stała się informacja o najniższej od października 2023 liczbie nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (202 tys. vs prognoza 210 tys.; poprzednio 203 tys.).   ● [KPO]   Lokalnym zmartwieniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,3588, USD/PLN max. 3,9868) są ostanie zawirowania polityczne w naszym kraju. Wg analityków agencji Bloomberga, piętrzący się spór pomiędzy nowym premierem, a sprzyjającym PiS prezydentem może utrudnić Polsce wypłatę środków z KPO, gdyż Andrzej Duda posiada prawo weta dot. ustawodawstwa niezbędnego Donaldowi Tuskowi do przeprowadzenia zmian w sądownictwie, na które nowa administracja ma czas do końca lutego br.

Przed nami
   ● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje danych o inflacji PPI w USA oraz ogłoszenie raportów giełdowych amerykańskich banków (Bank of America, JP Morgan, Wells Fargo i Citi), które zainicjuje sezon publikacji raportów finansowych za IV kwartał spółek notowanych na Wall Street. Spadek dynamiki cen producentów oraz słabsze wyniki amerykańskich firm byłyby argumentem dla Fed za marcową obniżką stóp, a dla graczy walutowych za sprzedażą dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). Przeciwny splot eko-informacji ze Stanów zmniejszy szansę na szybsze cięcie i umocni zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900).   ● [PL]   Złoty czeka na ogłoszenie danych nt. bilansu płatniczego. Prognozowany spadek nadwyżki na rachunku bieżącym Polski w listopadzie może zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000), a jej wzrost dodałby mu krzepy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.