Strach przed falstartem

 (poniedziałek, 29-01, 8:50)


 Muller (ECB): jest jeszcze za wcześnie na obniżkę stóp w strefie euro.
Euroland: w grudniu podaż pieniądza nieoczekiwanie wzrosła.
USA: w grudniu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od marca 2021.
Kalendarz Eko: indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [ECB]   W piątek nadal trwało przeciąganie liny pomiędzy ECB, a inwestorami ws. terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w strefie euro. Rosnące oczekiwania rynku na rozpoczęcie procesu luzowania polityki pieniężnej Eurolandu w kwietniu, próbowało ostudzić kilku polityków Europejskiego Banku Centralnego. Wśród nich był prezes banku Chorwacji Boris Vojcic, który starał się wyjaśnić dlaczego na czwartkowym posiedzeniu Bank nie złagodził swojego stanowiska. Z kolei prezes banku Estonii Madis Muller wyraził się wprost, że jest jeszcze za wcześnie na cięcie stóp w strefie euro. W podobnym tonie wypowiedział się prezes Banku Łotwy Martins Kazaks, który uznał, że Bank jest na dobrej drodze do obniżenia inflacji, ale konieczna jest cierpliwość, zanim będzie można zmienić politykę. Pozycję jastrzębiego skrzydła ECB wzmocniła informacja o pierwszym od czerwca 2023 wzroście podaży pieniądza w Eurolandzie w grudniu (0,1% r/r vs prognoza -0,7%; poprzednio -0,9%). Pod wpływem tych czynników doszło to umocnienia euro (EUR/USD max. 1,0885) kosztem walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,3817).   ● [USA]   Straty walut CEE zredukowała wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji PCE core do najniższego poziomu od marca 2021 (2,9 vs prognoza 3%; poprzednio 3,2%), która osłabiła konkurencyjnego dolara (USD/PLN min. 4,0158). Mimo piątkowej deprecjacji zielonej waluty ma ona za sobą czwarty wzrostowy tydzień z rzędu.

Przed nami
   
● [USA]   Poniedziałek przyniesie publikację indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który pokaże nam jak na początku roku zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej). Wskaźnik ten od kwietnia 2022 osiąga ujemne wartości, co świadczy o długotrwałym regresie koniunktury. Jego dalszy spadek może zmniejszyć zaufanie do amerykańskiej gospodarki i dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500). W przypadku powrotu wskaźnika na dodatnie terytorium zielona waluta otrzymałaby nowy argument do dalszych wzrostów vs euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i inni konkurenci, jak np. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy raport JOLTS z rynku pracy USA i wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board. W środę będziemy się emocjonować szacunkowym wynikiem PKB Polski w 2023, zatrudnieniem w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP oraz posiedzeniem Fed, a w czwartek indeksami PMI, ISM dla przemysłu. Zwieńczeniem tego ciekawego tygodnia będzie piątkowa publikacja styczniowego raportu Departamentu Pracy USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.