Dolar: aby do lata

 (wtorek, 16-01, 8:50)


 Niemcy: w 2023 roku gospodarka skurczyła się o 0,3%
Bostic (Fed): stopy procentowe powinny być utrzymane na dotychczasowym poziomie do lata, aby ograniczyć inflację.
Polska: w grudnia inflacja CPI okazała się wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane.
Kalendarz Eko: indeksy ZEW z Niemiec oraz NY Empiere State z USA, a także wystąpienie publiczne Wallera z Fed.

Za nami
Złoty ma za sobą trudny początek tygodnia (EUR/PLN max. 4,3871, USD/PLN max. 4,0206).   ● [DE]   Makroekonomicznym zmartwieniem dla polskiej waluty stała się publikacja szacunkowych danych nt. PKB Niemiec w 2023, która pokazała, że w tym czasie gospodarka naszego największego partnera handlowego skurczyła się o 0,3%.   ● [€Z]   Dodatkowym makro-obciążeniem dla PLNa oraz innych walut EU stała się informacja o większym, niż zakładano spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w listopadzie (-6,8 % r/r vs prognoza -5,9% r/r; poprzednio -6,6%).   ● [Fed]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara stała się opinia prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphaela Bostica (z prawem głosu w FOMC w tym roku). Wg niego stopy procentowe Fed powinny być utrzymane na dotychczasowym poziomie do lata, aby ograniczyć inflację.   ● [PL]   Straty PLNa ograniczył wyższy od oczekiwań finalny wynik krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu, który zmniejszył szanse na wznowienie przez RPP cyklu obniżek stóp NBP w tym roku (6,2% r/r vs prognoza 6,1%; poprzednio 6,6%).

Przed nami
   
● [Dziś]   Dziś rynki walutowe będą podążać za danymi z Niemiec nt. nastrojów inwestorów oraz z USA nt. koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork, a także za głosem członka zarządu Fed Christophera Wallera. Kombinacja wyższego wyniku wskaźnika ZEW oraz niższego indeksu NY Empiere State, przy gołębim wystąpieniu polityka amerykańskiego banku centralnego, będzie sprzyjać walutom EU i szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). Odwrotna kompilacja ekonomiczna będzie wodą na młyn zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) i wiatrem w oczy dla jej rywali, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0500).   ● [Jutro]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych danych z Chin nt. wzrostu gospodarczego w IV kwartale oraz nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.