Koniunktura w kratkę

 (czwartek, 25-01, 8:50)


Strefa euro: wg PMI w styczniu odnotowano nadspodziewaną poprawę koniunktury w sektorze przemysłu, ale regres w sektorze usług nieoczekiwanie się pogłębił.
USA: w styczniu aktywność biznesowa wzrosła w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy (wg PMI).
Gongsheng (PBoC) zapowiedział obniżenie stopy rezerw obowiązkowych o 50 pb w lutym.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w IV kw. 2023.

Za nami
   ● [PMI €Z]   Wczorajszym publikacjom indeksów PMI dla strefy euro w styczniu towarzyszyły mieszane odczucia. Optymizm inwestorów z rynku PLN, związany z wiadomością o nadspodziewanej poprawie koniunktury w sektorze przemysłu, został stłumiony przez informacje o nieoczekiwanym pogłębieniu regresu w dominującym bloku w sektorze usług. Odbicie złotego (EUR/PLN min. 4,3689, USD/PLN min. 3,9982) ograniczał też najwyższy od maja 2023 wynik sub-indeksu dot. cen wyrobów gotowych, który zmniejszył szanse na szybką obniżkę stóp ECB. Perspektywa opóźnienia procesu luzowania polityki pieniężnej Eurolandu sprzyjała wspólnej walucie. W efekcie kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,0930.   ● [PMI USA]   Straty dolara zmniejszyły wyniki indeksów PMI dla USA, które pokazały, że w styczniu aktywność biznesowa za oceanem wzrosła w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy. Wskaźnik dla przemysłu nieoczekiwanie zameldował się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od ekspansji, a dla usług nadspodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2023.   ● [PBoC]   Wśród przegranych wczorajszej sesji znalazł się juan, który osłabił się po tym, jak prezes Ludowego Banku Chin Pan Gongsheng zapowiedział obniżenie stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych w lutym.

Przed nami
   [ECB]   Dziś inwestorzy fokusują się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. W ubiegłym tygodniu prezes Christine Lagarde, poinformowała , że stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone prawdopodobnie latem. Tymczasem rynek terminowy wycenia pierwsze cięcie stóp ECB już w kwietniu br. Jeżeli politykom Banku uda się przesunąć oczekiwania w tej sprawie, to euro na tym zyska (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), a złoty straci (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000) i na odwrót (punkty wsparcia EUR/USD: 1,0800; EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500).   ● [PKB USA]   Źródłem makroekonomicznych emocji będzie publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w IV kw. Rynek spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego z 4,9% p.a. do 2%, co może negatywnie rzutować na notowania dolara. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.