Lawina polskich euro

 (poniedziałek, 22-01, 8:50)


 Reynders (KE): mam nadzieje, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z KPO.
Polska: w grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły najbardziej w historii badania.
USA: w styczniu roczne oczekiwania inflacyjne konsumentów niespodziewanie spadły do najniższego poziomu od grudnia 2020.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, płac i zatrudnienia.

Za nami
W piątek złoty wymazał większość strat poniesionych w poprzednim tygodniu (EUR/PLN min. 4,3514, USD/PLN min. 3,9896).   ● [KPO]   Do odbudowy złotówkowych portfeli zachęciła inwestorów wypowiedź unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który wyraził nadzieje, że wkrótce będziemy [KE] w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Polityk jest zadowolony, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności. Poinformował też, że Komisja Europejska dostrzega wolę Polski ws. przyłączenia się do Prokuratury Europejskiej. Jest to krok, na który czekaliśmy, ponieważ gwarantuje, że budżet Unii Europejskiej będzie w Polsce odpowiednio chroniony przed oszustwami – dodał. Poza tym minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska napisała w mediach społecznościowych, że "mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej, iż Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych o wartości 76 mld EUR na realizację programów do 2027 roku".   ● [USD]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0909) stała się publikacja amerykańskiego raportu Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że w styczniu roczne oczekiwania inflacyjne konsumentów niespodziewanie spadły do najniższego poziomu od grudnia 2020 (2,9% vs prognoza 3,1%; poprzednio 3,1%). To kolejny argument za rychłym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp Fed.

Przed nami
   
● [PLN]   Dziś zostaniemy zasypani informacjami makro-ekonomicznymi z Polski. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie grudniowe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, sprzedaży detalicznej oraz o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Wyniki wyższe od prognoz zwiększą zaufanie do krajowej gospodarki i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500). Natomiast niższe podkopią wiarę inwestorów w szybkie odbicie makroekonomiczne i solidność polskiego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [Rynki globalne]   Jeżeli chodzi o rynki globalne to poniedziałek zapowiada się spokojnie. Wobec braku publikacji makro z Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0830; punkt oporu 1,0930). Dużo ciekawiej będzie w drugiej połowie tygodnia, kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki styczniowych indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług w Eurolandzie i w USA (w środę) oraz amerykańskiego PKB w IV kw., a także zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (w czwartek). Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowa publikacja danych o inflacji bazowej PCE core w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.