PKB plus

 (środa, 31-01, 8:50)


W IV kw. 2023 roku gospodarka strefy euro uniknęła recesji.
MFW podniósł swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce.
USA: w grudniu liczba wakatów w gospodarce wg JOLTS niespodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: PKB Polski w 2023, amerykański raport ADP oraz decyzja FOMC ws. stóp Fed.

Za nami
   
● [€Z]   Wczorajsze dane Eurostatu pokazały, że gospodarka strefy euro uniknęła recesji. W IV kwartale 2023 roku produkt krajowy brutto Eurolandu pozostał na tym samym poziomie co kwartał wcześniej, podczas gdy rynek spodziewał się kolejnego spadku o 0,1%. Ze szczegółów raportu wynika, że nadspodziewany wzrost gospodarczy we Włoszech oraz w Hiszpanii zrównoważył jego spadek w Niemczech. Pokrzepiające informacje ekonomiczne z bloku walutowego poprawiły morale w europejskich szeregach, z euro (EUR/USD max. 1,0856) i jego sąsiadami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EUR/PLN min. 4,3467, USD/PLN min. 4,0076).   ● [MFW]   Dobrą reklamę zrobił złotemu Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podniósł swoją prognozę dotyczącą PKB Polski w tym roku z 2,3% do 2,8%.   ● [USA]   Zyski walut EU przycięła pro-dolarowa wiadomość z USA o niespodziewanym wzroście liczby wakatów w gospodarce w grudniu (JOLTS: 9,03 mln vs prognoza 8,75 mln; poprzednio 8,93 mln). Makroekonomicznym atutem zielonej waluty był również najwyższy od grudnia 2021 wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów w styczniu (Conference Board: 114,8 pkt vs prognoza 115 pkt; poprzednio 108 pkt).

Przed nami
Ostatni dzień stycznia przyniesie publikację szacunkowych danych nt. polskiego PKB w całym 2023 roku oraz ogłoszenie decyzji FOMC ws. stóp procentowych Fed.   ● [GUS]   Gracze z rynku PLN powinni nastawić alarm na godzinę 10:00. Analitycy spodziewają się znacznego spadku dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce z 5,3% (w 2022) do 0,5%, co może niekorzystnie wpłynąć na postrzeganie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wyższy wynik mógłby poprawić jego makroekonomiczny wizerunek (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 4,0000).   ● [Fed, ADP]   Inwestorzy globalni czekają na konkluzje z kończącego się dzisiaj, dwudniowego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Analitycy są przekonani, że Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian, ale liczą na otrzymanie wskazówek ws. terminu pierwszej obniżki. Zasygnalizowanie takiej możliwości w marcu zmartwi dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0870), zaś zapowiedź późniejszego cięcia go ucieszy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) . O pozycji wyjściowej zielonej waluty przed tym wydarzeniem, zdecydują dane nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.