3:6 dla dolara

  (wtorek, 6-02, 8:50)


 Prezes Fed spodziewa się w tym roku trzech obniżek stóp, podczas gdy rynek wycenia ich aż sześć.
OECD zrewidowała w górę swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w USA oraz obniżyła je dla strefy euro.
USA: w styczniu aktywność w sektorze usług wg ISM nadspodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od września 2023.
Fitch: eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz wystąpienie publiczne Mester z Fed. 

Za nami
   ● [Fed]   W poniedziałek inwestorzy w dalszym ciągu likwidowali zakłady na szybszą obniżkę stóp Fed. Zachęcały ich do tego piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX) oraz niedzielne komentarze prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Jerome Powell powtórzył, że w marcu jest za wcześnie na cięcie stóp. Ponadto przyznał, że spodziewa się w tym roku trzech obniżek stóp, podczas gdy rynek wycenia ich aż sześć. Perspektywa późniejszego i wolniejszego procesu luzowania polityki pieniężnej w USA premiowała dolara (EUR/USD min. 1,0723, USD/PLN max. 4,0529). Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stał się najwyższy od września 2023 wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług w ISM w styczniu (53,4 pkt vs prognoza 52 pkt; poprzednio 50,5 pkt).   ● [OECD]   Dobry PR zrobiła amerykańskiej walucie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która podniosła swoją prognozę dot. wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w tym roku (z 1,5% do 2,1%). Co gorsze dla euro i jego sąsiadów z CEE, OECD obniżyła swoje przewidywania dot. PKB strefy euro w analogicznym okresie (z 0,9% do 0,6%).   ● [Trump]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa oraz innych ryzykownych aktywów okazała się zapowiedź kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa nałożenia ponad 60-procentowego cła na towary z Chin.   ● [Fitch]   Lokalnym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,3470) stała się opinia agencji ratingowej Fitch, która uważa, że eskalacja napięć politycznych w Polsce zwiększyła ryzyko dla skuteczności rządu, co może skomplikować wysiłki na rzecz konsolidacji fiskalnej, opóźnić otrzymanie funduszy unijnych i negatywnie wpłynąć na nastroje rynkowe, zwłaszcza jeśli podważy to stabilność i funkcjonowanie kluczowych instytucji.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz wystąpienie publiczne prezes oddziału Fed w Cleveland.   ● [Scenariusze]   Dalszy spadek zbytu na towary i usługi w Eurolandzie oraz podtrzymanie przez Lorette Mester swojego stanowiska z poprzedniego miesiąca, że w marcu jest za wcześnie na obniżkę stóp Fed, będzie szkodzić walutom EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000) i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700). W przypadku dodatniego wyniku i gołębiego zwrotu należy się liczyć z umocnieniem euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500), a także z osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.