Zadyszka dolara, kłopoty franka

  (poniedziałek, 12-02, 8:50)


 Ueda (Bank Japonii): nawet po zakończeniu ery ujemnych stóp BoJ jest duża szansa, że warunki monetarne pozostaną nadal łagodne.
USA: Departament Handlu zrewidował w dół grudniowy wynik inflacji CPI.
Trump „zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które przeznaczają mniej niż 2% PKB na obronność.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Michelle Bowman (Fed). 

Za nami
Piątkowa sesja upłynęła na rynkach G10 pod znakiem konsolidacji jena i korekty spadkowej dolara.   ● [JPY]   Do zatrzymania spadku wartości japońskiej waluty przyczynił się prezes Banku Japonii Kazuo Ueda, który wyraził opinię, że nawet po zakończeniu ery ujemnych stóp Banku jest duża szansa, że warunki monetarne pozostaną nadal łagodne [dla gospodarki]. W ten sposób główny sternik japońskiej polityki pieniężnej ograniczył negatywne skutki słów swojego zastępcy Shinichi Uchida’y, który w czwartek powiedział, że trudno wyobrazić sobie szybki wzrost stóp procentowych BoJ. Wyhamowanie rozwiązywania zakładów na szybkie podwyżki Banku Japonii spowodowało odbicie jena, którego kurs wobec dolara spadł z poziomu 149,575 (max. od 27-11) do min. 149,02.   ● [USD, PLN]   Zmarnowaną szansą dla dolara okazała się publikacja danych Departamentu Pracy nt. inflacji cen konsumentów w grudniu oraz rewizja wyników z października i listopada. Co prawda grudniowy indeks CPI wzrósł mniej, niż wskazywały prognozy (z 0,3% m/m do 0,2% m/m), ale dane za poprzednie dwa miesiące okazały się zaniżone. W zwykłych okolicznościach spowodowałoby to wzrost wartości dolara, ale większość graczy z rynku USD uznała, że najnowsze liczby dot. inflacji jedynie potwierdzają scenariusz odroczenia pierwszego cięcia stóp Fed najwcześniej na maj (60% szans) i stanowią wystarczający pretekst do realizacji zysków z ostatnich czterech tygodni (EUR/USD max. 1,0794). Zadyszkę konkurenta wykorzystał m.in. złoty, będący wciąż na fali wzrostowej wywołanej środowym, jastrzębim komentarzem RPP oraz czwartkowymi wypowiedziami jej przewodniczącego – lidera jastrzębiego skrzydła Rady. W efekcie rynek EUR/PLN spadł w piątek do min. 4,3107, a kurs USD/PLN obniżył się do poziomu 3,9978.   ● [CHF]   W opałach znalazł się frank szwajcarski, któremu zaszkodziły spekulacje o możliwej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii (CHF/PLN min. 4,5702).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Z ekonomicznego punktu widzenia, globalny rynek walutowy może dziś wystartować w nowy tydzień na zwolnionych obrotach. To za sprawą braku istotnych wydarzeń w dzisiejszej eko-agendzie (nie licząc wystąpienia publicznego Michelle Bowman z Fed). Najbliższa rozgrywka będzie się koncentrować na danych dot. styczniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Departament Pracy USA przedstawi raport w tej sprawie już jutro.   ● [Scenariusze]   Przewaga zakładów na wzrost cen konsumentów zgodny z prognozami lub wyższy będzie równoznaczna z opóźnieniem rozpoczęcia cyklu obniżek stóp Fed, a to będzie premiować dolara na rynku bazowym (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i szkodzić jego konkurentom z rynków wschodzących np. złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000). Bardziej zaskakujący byłby scenariusz, w którym indeks CPI spadnie poniżej konsensusu ekonomistów. Przewaga graczy obstawiających taki rozwój wypadków zwiększy prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fed w maju i popchnie rynki w przeciwnym kierunku (punkt oporu EUR/USD: 1,0800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [Eko-agenda tygodniowa]   W kolejnych dniach na uwagę zasługują dane nt. PKB Polski w IV kw. 2023 (środa), sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA (czwartek) oraz nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (piątek).   ● [Geo-ryzyko]   W związku z rozkręcającą się kampanią prezydencką w USA rośnie ryzyko geopolityczne dla naszego regionu. Dowodów na to dostarczył w miniony weekend Donald Trump, który na spotkaniu wyborczym w Conway (Karolina Południowa) oświadczył, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą", czyli przeznaczają mniej niż 2% PKB na obronność.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.