Odroczone ścięcie

 (środa, 14-02, 8:50)


 USA: w styczniu inflacja CPI w ujęciu miesięcznym niespodziewanie wzrosła.
Niemcy: w lutym nastroje inwestycyjne mierzone wg ZEW są najlepsze od roku.
Polska: w grudniu deficyt na rachunku bieżącym okazał się mniejszy, niż prognozowano.
Kalendarz Eko: PKB Polski (wstępny) i Eurolandu (zrewidowany) w IV kw. '23, produkcja przemysłowa w strefie euro oraz wystąpienia publiczne Goolsbee'a i Barr'a z Fed.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI w styczniu przesunęła w czasie oczekiwania inwestorów dot. terminu pierwszej obniżki stóp Fed z maja na lipiec br. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne niespodziewanie wzrosły o 0,3%, podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak w grudniu (tj. 0,2%). W ujęciu rocznym dynamika wzrostu cen spadła w dużo wolniejszym tempie, niż oczekiwał rynek (3,1% vs prognoza 2,9%; poprzednio 3,4%). Perspektywa utrzymania wyższych stóp Fed w pierwszej połowie roku zachęciła graczy walutowych do zakupów dolara (EUR/USD min. 1,0700).   ● [ZEW]   Straty walut EU zamortyzowała wiadomość o najlepszych od roku nastrojach inwestycyjnych w Niemczech. W lutym wskaźnik ZEW podskoczył z 15,2 pkt do 19,9 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 17,5 pkt.   ● [PL]   Lokalnym wsparciem dla złotego (EUR/PLN max. 4,3435, USD/PLN max. 4,0559) były dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały mniejszy od oczekiwań deficyt na rachunku bieżącym w grudniu (-24 mln EUR vs prognoza -250 mln EUR; poprzednio 1203 mln EUR).

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś poznamy wstępny wynik PKB Polski za IV kw 2023. Po tym jak pod koniec stycznia GUS podał szacunkowe dane za cały poprzedni rok (0,2%), analitycy wyliczyli, że w okresie X-XII '23 polski PKB musiał urosnąć o 1,1%. Można więc zakładać, że niższy wynik rozczaruje złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000), a wyższy pozytywnie go zaskoczy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [EUR/USD]   Rynki globalne będą podążać za danymi z Eurolandu nt. wzrostu gospodarczego w IV kw. 2023 (rewizja) oraz nt. produkcji przemysłowej w grudniu, a także za głosami polityków Banku Rezerwy Federalnej. Późnym popołudniem swoją wypowiedź zaplanowaną ma prezes oddziału Fed z Chicago Austan Goolsbee, a wieczorem członek zarządu Michael S. Barr. Lepsze wyniki ze strefy euro przesuną wahadło kursu EUR/USD w stronę wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a jastrzębie wypowiedzi członków FOMC w kierunku dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.