Koronowanie złotego

 (piątek, 9-02, 8:50)


Glapiński (RPP): sądzę, że w tym roku nie będzie większości w Radzie, aby przegłosować wniosek za obniżką stóp NBP.
Chiny: w styczniu deflacja CPI była największa od września 2009.
Narodowy Bank Czech dokonał nadspodziewanej obniżki stóp CNB.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Nagela i Cipollone z ECB. 

Za nami
   [ChRL]   Wczorajsza wiadomość o największej od 15 lat deflacji w Chinach zwiększyła obawy o sytuację ekonomiczną w drugiej największej gospodarce świata. W styczniu chińskie ceny konsumentów spadły już czwarty miesiąc z rzędu i to dużo bardziej od oczekiwań rynku (-0,8% r/r vs prognoza -0,5%; poprzednio -0,3%). Widmo spowolnienia gospodarczego za Wielkim Murem położyło się cieniem na notowaniach juana oraz innych walut rynków wschodzących.   ● [CNB]   Upiekło się złotemu, który skorzystał na przebudowie portfeli aktywów CEE, spowodowanej nadspodziewaną obniżką stóp Narodowego Banku Czech o 50pb. (do 6,25% vs prognoza 6,50%; poprzednio 6,75%) i na odwrocie inwestorów od czeskiej korony.   ● [RPP]   Atrakcyjność naszej waluty znacząco zwiększyła wypowiedź prezesa polskiego banku centralnego Adama Glapińskiego, który uważa, że w tym roku nie będzie większości w RPP, aby przegłosować wniosek za obniżką stóp NBP (EUR/PLN min. 4,3089, USD/PLN min. 4,0034).   ● [USA]   Wśród walut G10 dobrze radził sobie dolar. Kurs EUR/USD spadł do min. 1,0741 po informacji o większym, niż zakładano spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (218 tys. vs prognoza 219 tys.; poprzednio 227 tys.). W zwyżce zielonej waluty dopomógł również prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Tomas Barkin, który powiedział, że Bank nie musi się spieszyć z obniżką stóp Fed.

Przed nami
   [ECB]   Wobec utrzymującej się niepewności ws. terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w strefie euro, dziś warto posłuchać dwóch wystąpień publicznych polityków ECB. W pierwszej części sesji (tj. o g. 11:30) wypowie się prezes Bundesbanku Joachim Nagel, a w drugiej połowie dnia (tj. o g. 15:15) głos zabierze członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Piero Cipollone.   ● [Scenariusze]   Jeżeli obaj podzielą niedawną opinie prezes Lagarde, że stopy ECB zostaną obniżone dopiero latem, to euro zyska (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a waluty regionu CEE stracą (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000). Jeśli jednak opowiedzą się za szybszym cięciem wówczas należy się liczyć z osłabieniem wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz z umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.