Inflacyjna odwilż

  (piątek, 16-02, 8:50)


 Polska: w styczniu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2021.
 USA: w poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od marca 2023.
 Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
   [CPI PL]   Wczorajsza wiadomość o najniższej od prawie trzech lat inflacji CPI w Polsce zwiększyła wątpliwości inwestorów, czy zgodnie z ostatnią zapowiedzią prezesa NBP Adama Glapińskiego, RPP utrzyma stopy procentowe do końca roku na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie. W styczniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był o 3,9% wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu o 4,1% (wobec 6,2% w grudniu). Widmo wznowienia cyklu obniżek stóp NBP ciążyło złotemu (EUR/PLN max. 4,3494, USD/PLN max. 4,0518).   ● [USA]   Straty naszego pieniądza zmniejszyła informacja o największym od marca 2023 spadku sprzedaży detalicznej w USA (-0,8% m/m vs prognoza -0,1%; poprzednio 0,4%), która osłabiła konkurencyjnego dolara. Makroekonomiczny zawód sprawiła zielonej walucie także amerykańska produkcja przemysłowa, która w styczniu nieoczekiwanie spadła o 0,1% (prognoza: +0,3%; poprzednio 0%). Pod wpływem nowych danych zza oceanu popularny eurodolar wzrósł do max. poziomu 1,0784.

Przed nami
   ● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z USA nt. inflacji PPI oraz nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów w lutym (indeks Uniwersytetu Michigan). W przypadku obu wskaźników ich wzrost będzie argumentem dla polityków Fed za odroczeniem obniżek stóp, przynajmniej do lipca br., co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz ze szkodą dla jego rywali z rynków G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000). Natomiast spadek mógłby zwiększyć presję na członków FOMC, aby szybciej rozpoczęli proces luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [PL]   Pod kątem wyceny PLNa warto także zwrócić uwagę na ogłoszenie przez GUS wskaźników inflacji bazowej w styczniu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.