Rzeka euro płynie po polskiej krainie

 (poniedziałek, 26-02, 8:50)


 Von der Leyen (KE): od tego tygodnia Komisja Europejska zacznie odblokowywać Polsce środki z funduszu spójności oraz z KPO.
 Polska: w styczniu odnotowano 15-procentowy spadek nowych zamówień w przemyśle.
 Holzman (ECB): jest mało prawdopodobne, aby ECB obniżył stopy procentowe przed Fed.
 Kalendarz Eko: sprzedaż nowych domów w USA oraz indeks Fed z Dallas dla przemysłu. 

Za nami
   [PLN] Złoty ma za sobą udaną końcówkę tygodnia. Zapewniła ją przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas piątkowej wizyty w Polsce poinformowała, że w tym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy. Pod wpływem tej wypowiedzi kurs EUR/PLN zbliżył się do bariery 4,30 (min. 4,3041), a indeks WIG20 znalazł się blisko granicy 2500 pkt. Zyski polskich aktywów limitowała jednak niepokojąca informacja o znacznym spadku nowych zamówień w krajowym przemyśle. GUS podał że "wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w styczniu br. była o 15% niższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku (w tym dla zamówień na eksport obniżyła się o 19,6%)”.   ● [ECB]   PLNowi (oraz innym walutom z regionu CEE) ciążyła również opinia Roberta Holzmana z Europejskiego Banku Centralnego, który uważa, że jest mało prawdopodobne, aby ECB obniżył stopy procentowe przed Fed. W jastrzębim tonie wypowiedział się również jego kolega z Rady Prezesów ECB Madis Muller, który ostrzegł przed zbyt wczesnym obniżaniem kosztów finansowania zewnętrznego, gdyż wzrost wynagrodzeń jest wciąż zbyt duży, aby był zgodny z docelowym poziomem cen na poziomie 2%.

Przed nami
   
● [Dziś]   Poniedziałek przyniesie publikacje ważnych danych z USA nt. sprzedaży nowych domów w styczniu oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed Dallas w lutym (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahomę). Lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiej gospodarki poprawią pozycję startową zielonej waluty w rozpoczynającym się tygodniu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), a gorsze ją osłabią (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). Bez względu na kierunek jaki obierze dolar, waluty rynków wschodzących (w tym złoty) znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,3000, punkt oporu: 4,3600, USD/PLN punkt wsparcia: 3,9500, punkt oporu: 4,1000).   ● [Eko tydzień]   O dalszych zmianach na wynikach walutowych zdecydują przede wszystkim wydarzenia z eko-agendy na kolejne dni. Przedstawia się ona następująco: jutro poznamy indeks zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board, w środę zrewidowany PKB USA za IV kw. 2023, w czwartek inflację w Niemczech (CPI) oraz w Stanach Zjednoczonych (PCE core), a w piątek inflację w Eurolandzie (HICP) oraz indeksy PMI, ISM dla sektora przemysłu po obu stronach Atlantyku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.