Dwa ryzyka

 (czwartek, 22-02, 8:50)


 Protokół Fed: większość członków Komitetu dostrzega ryzyko zbyt szybkiego obniżenia stóp procentowych w USA.
Polska: w styczniu produkcja budowlnano-montażowa nieoczekiwanie spadła.
Domański (MinFin): utrzymywanie niedoważonej pozycji w polskich aktywach jest ryzykowną strategią.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz sprzedaż detaliczna w Polsce.


Za nami
Po udanym początku tygodnia, w środę optymizm wobec polskiej waluty nieco przygasł.   ● [GUS]   Do nowych zakupów złotego zniechęciły inwestorów informacje o niespodziewanym spadku krajowej produkcji budowlano-montażowej w styczniu (-6,1% r/r vs prognoza 6%; poprzednio 14%) oraz o spodziewanym pogorszeniu przyszłych nastrojów polskich konsumentów w lutym (WWUK: z -3,8 pkt do -5,3 pkt . Na spadek wartości Wyprzedzającego Wskaźnika ufności konsumenckiej w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (-2,7 pkt) oraz przyszłego poziomu bezrobocia (- 2,3 pkt). Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się zapowiedź przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusza Cichonia, dot. złożenia przez Koalicję Obywatelską do końca marca wstępnego wniosku o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.   ● [Fed]   PLNowi oraz innym walutom rynków wschodzących szkodził jastrzębi protokół Fed. Opublikowany wczoraj wieczorem zapis ostatniego posiedzenia FOMC ujawnił, że większość członków Komitetu dostrzega ryzyko zbyt szybkiego obniżenia stóp procentowych w USA.   ● [MinFin]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,3300, USD/PLN max. 4,0078) limitował komentarz ministra finansów RP Andrzeja Domańskiego, który powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że utrzymywanie niedoważonej pozycji w polskich aktywach jest ryzykowną strategią. Ponadto agencja Bloomberga podała, że Komisja Europejska jest gotowa w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 mld EUR z KPO. 

Przed nami
   
● [PMI]   Dziś opublikowane zostaną wstępne wartości indeksów PMI, które pokażą aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą po obu stronach Atlantyku. W stosunku do poprzedniego miesiąca analitycy spodziewają się niewielkich wzrostów wskaźników dla Eurolandu oraz ich spadków dla USA, co może sprzyjać walutom EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500) i szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0870). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza makroekonomicznego należy się liczyć ze spadkiem wyceny euro i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000) oraz ze wzrostem notowań zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800).   ● [GUS]   Oprócz tego inwestorzy z rynku PLN będą musieli się zmierzyć z danymi o polskiej sprzedaży detalicznej w styczniu. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.