Nie-zamówienia przemysłowe

 (piątek, 2-02, 8:50)


 Polska: w styczniu odnotowano niespodziewany spadek indeksu PMI dla sektora przemysłu.
Euroland: w poprzednim miesiącu ceny konsumpcyjne rosły wolniej niż w grudniu, ale szybciej od prognoz.
USA: w styczniu indeks ISM dla przemysłu nieoczekiwanie wzrósł do najwyższego poziomu od października 2022.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ● [PLN]   Mimo niesprzyjających okoliczności, nowy miesiąc rozpoczął się dla złotego pomyślnie (EUR/PLN min. 4,3069, USD/PLN min. 3,9643). Nasza waluta okazała się zaskakująco odporna na szereg potencjalnie szkodliwych dla niej wiadomości. Wśród nich była informacja o niespodziewanym spadku indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w styczniu (47,1 pkt vs prognoza 48,2%; poprzednio 47,4 pkt), który wynikał ze słabości kluczowych rynków eksportowych, przede wszystkim w Niemczech. W raporcie S&P Global podano, że liczba nowych zamówień spadła w najszybszym tempie od trzech miesięcy, a kryzys żeglugowy na Morzu Czerwonym doprowadził do największego od sierpnia 2022, wydłużenia czasu realizacji dostaw. PLNowi nie pomagał także spadek oczekiwań inwestorów na szybsze obniżki stóp Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej.   ● [HICP]   Szanse na kwietniowe cięcie ECB zmniejszyła publikacja styczniowych danych o inflacji HICP w strefie euro. W poprzednim dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Eurolandzie spadła w grudniu z 2,9% r/r do 2,8%, podczas gdy analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się jej obniżenia do 2,7%. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,0887.   ● [ISM]   Pozycji dolara bronił najwyższy od października 2022 wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu, który jest dla polityków Fed kolejnym argumentem za utrzymaniem wyższych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. W styczniu wskaźnik wzrósł do 49,1 pkt z 47,1 pkt w grudniu, podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego spadku do 47 pkt. 

Przed nami
   ● [Raport DP]   W kontekście środowych słów prezesa Fed, że niespodziewane pogorszenie sytuacji na rynku pracy mogłoby spowodować szybsze obniżki stóp procentowych w USA, warto dziś zwrócić uwagę na ogłoszenie amerykańskich payrolls’ów.   ● [Scenariusze]   Znaczny spadek dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (w stylu ADP) mógłby ożywić oczekiwania inwestorów na marcową obniżkę stóp Fed, co skutkowałoby osłabieniem dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz umocnieniem jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). Natomiast wzrost NFP będzie skłaniać uczestników rynków finansowych do zwiększania zakładów na scenariusz późniejszego rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, co z kolei byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770) oraz negatywne dla złotego & co. (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,0500). Oprócz payrollsów, z raportu amerykańskiego Departamentu Pracy dowiemy się jeszcze o aktualnym poziomie stopy bezrobocia oraz o płacy godzinowej.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.