Więcej niż zero

 (czwartek, 1-02, 8:50)


 Fed: Bank nie spodziewa się obniżek stóp, dopóki nie uzyska „większej pewności”, że inflacja zmierza do celu.
Polska: w 2023 dynamika wzrostu gospodarczego nadspodziewanie spadła.
Niemcy: w styczniu inflacja CPI spadła do najniższego poziomu od czerwca 2021.
USA: w styczniu zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP było niższe od prognoz.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA, inflacja HICP w Eurolandzie, amerykański raport jobless claims oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
   ● [PLN]   W oczekiwaniu na konkluzje, z kończącego się wczoraj wieczorem posiedzenia Fed, kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom w tym roku (min. 4,3251), a rynek USD/PLN powrócił poniżej granicy 4,00 (min. 3,9785). Siłą napędową złotego był napływ kapitału na polską giełdę (WIG20: +1,97%) w chwili słabości euro i dolara.   ● [DE]   Obciążeniem dla wspólnej waluty stała się informacja z Niemiec o nadspodziewanym spadku inflacji CPI do najniższego poziomu od czerwca 2021 (2,9% r/r vs prognoza 3%; poprzednio 3,7%). Ten wynik może być argumentem dla polityków ECB za kwietniową obniżką stóp w strefie euro.   ● [USA]   Z kolei makroekonomicznym balastem dla zielonej waluty okazała się wiadomość o większym, niż zakładano spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w styczniu (107 tys. vs prognoza 145 tys.; poprzednio 158 tys.). Straty dolara zmniejszył komunikat Fed, w którym podano, że Bank nie spodziewa się obniżek stóp procentowych, dopóki nie uzyska „większej pewności”, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu. Wg prezesa Powella jest mało prawdopodobne, aby Fed obciął je w marcu.   ● [GUS]   Z kolei zyski złotego limitowała wiadomość o większym od oczekiwań spadku dynamiki polskiego PKB w 2023 roku (0,2% r/r vs prognoza 0,5%; poprzednio 5,3%).

Przed nami
   ● [PMI]   Luty rozpocznie się od publikacji indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu. Prognozowany wzrost tego wskaźnika może podtrzymać pro-złotówkowy trend (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9500), a spadek mógłby go odwrócić (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,0500).   ● [EUR/USD]   Aby odczytać kierunek notowań popularnego eurodolara warto skupić się na ogłoszeniu danych z Eurolandu nt. inflacji HICP oraz z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i aktywności w sektorze przemysłu wg ISM, a także na wystąpieniu publicznym prezes ECB. Wyższa dynamika cen konsumpcyjnych w strefie euro i jastrzębie komentarze Christiny Lagarde umocnią wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0870), a lepsze wyniki z amerykańskiej gospodarki poprawią pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.