Jaka produkcja, taka sprzedaż

  (środa, 7-02, 8:50)


 Węgry: w grudniu produkcja przemysłowa spadała najbardziej od początku pandemii Covid-19.
Strefa euro: w grudniu odnotowano nadspodziewany spadek sprzedaży detalicznej.
Mester (Fed): nie widzę potrzeby, aby się spieszyć z obniżką stóp.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA, decyzja RPP ws. stóp NBP oraz wystąpienia publiczne Barkina i Bowman z Fed.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe nastroje (EUR/PLN max. 4,3541, USD/PLN max. 4,0597).   ● [HUF]   Niechęć do PLNa oraz innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) zwiększyła informacja o największym od początku pandemii Covid-19, spadku produkcji przemysłowej na Węgrzech w grudniu (-13,7% r/r vs prognoza -7,5%; poprzednio -5,5%). Naturalnie największym przegranym tej publikacji okazał się forint.   ● [€Z]   Dodatkowym obciążeniem makroekonomicznym dla walut EU stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w strefie euro w grudniu (-1,1% m/m vs prognoza -1%; poprzednio 0,3%).   ● [Fed]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara stała się opinia prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Cleveland Loretty Mester, która powiedziała, że nie widzi potrzeby, aby się spieszyć z obniżką stóp Fed. Ponadto podobnie jak przewodniczący Powell spodziewa się [tylko] trzech cięć w tym roku.   ● [ChRL]   Straty PLNa oraz walut rynków wschodzących limitował news agencji Bloomberga, że prezydent ChRL Xi Jinping omówi trudną sytuację na chińskim rynku akcji z organami nadzoru finansowego.

Przed nami
   ● [RPP]   Lokalnym wydarzeniem dnia będzie decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Inwestorzy są przekonani, że piąty miesiąc z rzędu RPP utrzyma stawki bez zmian, ale czekają na wskazówki ws. terminu kolejnej obniżki. Zasygnalizowanie możliwości wznowienia cięć jeszcze w I połowie roku rozczaruje złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000), natomiast zapowiedź przedłużenia monetarnej pauzy na III kwartał br. utoruje mu drogę do nowych wzrostów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [HZ USA, Fed]   Na rynkach globalnych azymut wskażą dane nt. handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia publiczne polityków Fed. Już po dzisiejszym zamknięciu rynku walutowego w Londynie okazję do skomentowania amerykańskiej polityki pieniężnej będą mieli prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Tomas Barkin oraz członkini zarządu Banku Michelle Bowman. Prognozowane zmniejszenie deficytu handlowego w grudniu oraz głosy z Fed przeciwne szybszej obniżce stóp funduszy federalnych będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a odwrotny splot ekonomiczny będzie piaskiem w jego trybach (punkt oporu EUR/USD: 1,0800).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.