Czego się boją jastrzębie?

(czwartek, 8-02, 8:50)


 Polska: Rada Polityki Pieniężnej czwarty miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
USA: w grudniu odnotowano wzrost deficytu w handlu zagranicznym.
Kashkari (Fed): w tym roku spodziewam się dwóch lub trzech obniżek stóp procentowych.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims oraz konferencja prezesa NBP.


Za nami
   ● [RPP]   Głównym wydarzeniem ekonomicznym środy na rynku PLN było ogłoszenie przez RPP decyzji o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75%. Rada uzasadniła ją możliwym wzrostem inflacji w drugiej połowie roku, po przywróceniu wyższej stawki VAT na żywność oraz po wygaśnięciu tarczy energetycznej. "Jednocześnie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce, oddziaływać będzie podwyższona dynamika nominalnych wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” - dodano w komunikacie. Spadek szans na wznowienie cyklu obniżek stóp NBP w I połowie roku pomógł złotemu (EUR/PLN min. 4,3381).   ● [USA]   Zniżce kursu USD/PLN (min. 4,0261) sprzyjała anty-dolarowa wiadomość o wzroście deficytu w handlu zagranicznym USA w grudniu (-62,2 mld USD vs prognoza -62,2 mld USD, poprzednio -61,9 mld USD). Pozycji zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0788) bronił pośrednio prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neel Kashkari, który powiedział, że spodziewa się w tym roku tylko dwóch lub trzech obniżek stóp Fed.


Przed nami
   ● 
[RPP cd.]   Dziś odbędzie się konferencja prezesa NBP, na której może ujawnić plany Banku dot. terminu kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce. Jastrzębi przekaz Glapińskiego (w stylu wczorajszego komunikatu) byłby zachętą dla inwestorów do dalszych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). Jeśli jednak przewodniczący RPP nie wykluczy cięcia stóp NBP jeszcze w pierwszej połowie roku, wówczas nasz pieniądz będzie narażony na wyprzedaż (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [JC USA]   Kierunek na rynku bazowym EUR/USD wyznaczy amerykański raport jobless claims. Prognozowany spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu może dodać animuszu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), zaś wzrost go uziemni (punkt oporu EUR/USD: 1,0800).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.