Sprzedaż, która zachęca do zakupu

  (piątek, 23-02, 8:50)


 Polska: w styczniu sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła.

 Strefa euro: w lutym odnotowano nadspodziewany wzrost indeksu PMI Composite dla Francji oraz nieoczekiwany spadek analogicznego wskaźnika dla Niemiec.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła.
 Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec oraz wstąpienie publiczne Nagela z ECB.


Za nami
W czwartek złoty wznowił swój trend wzrostowy (EUR/PLN min. 4,3118, USD/PLN min. 3,9598).   ● [GUS]   Popyt na naszą walutę przywróciła informacja o nadspodziewanym wzroście krajowej sprzedaży detalicznej w styczniu (4,6% r/r vs prognoza 3,5%; poprzednio 0,5%). Polska waluta skorzystała także na rewelacyjnych wynikach finansowych Nvidii za IV kw. 2023, które poprawiły nastroje inwestycyjne na świecie (DAX: +1,47%, WIG20: +1,49%, S&P 500: +2,11%).   ● [PMI]   Zyski naszego pieniądza przycięły słodko-gorzkie dane nt. koniunktury panującej w krajach strefy euro. Z jednej strony nadspodziewanie wzrósł łączny indeks PMI dla przemysłu i usług Francji (Composite: 47,7 pkt vs prognoza 45 pkt; poprzednio 44,6 pkt), a z drugiej nieoczekiwanie spadł analogiczny wskaźnik dla Niemiec (46,1 pkt vs prognoza 47,5 pkt; poprzednio 47 pkt). Mieszane wyniki PMI nadeszły także z USA (przemysłowy wyższy od prognoz, a usługowy niższy od oczekiwań), ale wahadło rynku EUR/USD przesunęła w stronę dolara wiadomość o niespodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (201 tys. vs prognoza 217 tys.; poprzednio 213 tys.).   ● [Fed]   Zielonej walucie dopomógł w umocnieniu członek zarządu Fed Philip Jefferson, który powiedział, że Bank musi się wystrzegać zbyt radykalnego obniżania stóp procentowych w odpowiedzi na spadającą inflację, aby nie zagroziło to osiągnięciu jej ostatecznego celu, jakim jest stabilność cen.

Przed nami
   ● [IFO]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech. Słabym prognostykiem dla IFO oraz dla euro i jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800; punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000) jest wczorajszy wynik wskaźnika PMI dla niemieckiego sektora przemysłu, który pokazał, że regres w nim niespodziewanie się pogłębił. W przypadku, gdyby jednak przedsiębiorcy za Odrą wykazali się większym optymizmem, waluty EU mogłyby na tym zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,0900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [ECB]   Okazję do skomentowania dzisiejszych danych będzie miał prezes Bundesbanku i jednocześnie członek Rady Prezesów ECB Joachim Nagel.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.