Nożyce monetarne

 (wtorek, 13-02, 8:50)


 Panetta (ECB): Bank będzie wkrótce musiał rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro.
Bowman (Fed): nie widzę potrzeby cięcia stóp funduszy federalnych w najbliższej przyszłości.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy Polski oraz inflacja CPI w USA.

Za nami
   ● [CEE]   W poniedziałek inwestorzy dyskontowali wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej banków centralnych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Za taką strategią przemawiały konkluzje z ubiegłotygodniowych posiedzeń CNB i RPP. Narodowy Bank Czech dokonał nadspodziewanej obniżki stóp, a przewodniczący krajowej Rady Polityki Pieniężnej zasygnalizował brak większości w tym roku do przegłosowania wniosku o cięcie stóp NBP. Taka perspektywa podtrzymała popyt na złotego (USD/PLN min. 3,9965). Analitycy Citi uważają, że obecny obraz polskiej gospodarki - w tym relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych i poprawa relacji dyplomatycznych z UE - sprzyjają umocnieniu naszego pieniądza.   ● [ECB, Fed]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,3084) wtórował komentarz Fabio Panetty z Europejskiego Banku Centralnego wskazujący, że ECB będzie wkrótce musiał rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro. Pod wpływem tych słów kurs EUR/USD spadł do min. 1,0756. Jednocześnie wsparciem dla dolara stała się wypowiedź członkini zarządu Rezerwy Federalnej Michelle Bowman, która nie widzi potrzeby cięcia stóp Fed w najbliższej przyszłości. Ww. głosy z obu stron Atlantyku sugerują rosnącą rozbieżność w polityce monetarnej ECB i Fed.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w styczniu. Jej prognozowy spadek może zachęcić inwestorów do wznowienia gry na szybszą obniżkę stóp Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). Natomiast wszelkie sygnały świadczące o odbiciu presji cenowej w USA będą zachęcać uczestników rynków finansowych do zwiększenia zakładów inwestycyjnych na odroczenie cięć Fed. W tym scenariuszu należy sie liczyć m.in. z umocnieniem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) i osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000).   ● [NBP]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będzie publikacja danych NBP nt. bilansu płatniczego Polski w grudniu. Rynek spodziewa się znacznego spadku nadwyżki na rachunku bieżącym, co może pogorszyć pozycję wyjściową PLNa przed publikacją amerykańskiego CPI. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.