Porzucony złoty

 (czwartek, 15-02, 8:50)


Guindos (ECB): Bank potrzebuje więcej informacji aby być pewnym dalszego spadku inflacji.
Euroland: w grudniu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie wzrosła.
Polska: w IV kwartale wzrost gospodarczy okazał się niższy od prognoz.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA. 


Za nami
W walentynki inwestorzy sympatyzowali zarówno z dolarem jak i z euro.   ● [USD]   Ich zauroczenie zieloną walutą wzrosło po wtorkowej wiadomości o wyższej od prognoz inflacji CPI w USA, która odsunęła w czasie oczekiwania ws. terminu pierwszej obniżki stóp Fed (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [EUR]   Natomiast atrakcyjność wspólnej waluty zwiększyli wczoraj politycy Europejskiego Banku Centralnego, którzy opowiedzieli się przeciwko szybkiej obniżce stóp w strefie euro. Wśród nich znalazł się wiceprezes ECB Luis de Guindos, który powiedział, że Bank potrzebuje więcej informacji, aby być pewnym dalszego spadku inflacji. W podobnym tonie wypowiedzieli się także inni członkowie Rady Prezesów: Pablo Hernandez de Cos oraz Boris Vujcic. Makroekonomicznym atutem euro stała się informacja o niespodziewanym wzroście produkcji przemysłowej w Eurolandzie w grudniu (2,6% m/m vs prognoza -0,2%; poprzednio 0,4%). Równoważące się informacje dla wspólnej waluty i dolara ustabilizowały rynek EUR/USD w okolicy poziomu 1,07.   ● [PLN]   Widmo odroczenia cięć stóp Fed i ECB zraniło złotego (EUR/PLN max. 4,3506, USD/PLN max. 4,0671). Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stał się niższy od oczekiwań wynik polskiego PKB w IV kw. 2023. (1% r/r vs prognoza 1,1%; poprzednio 0,5%).

Przed nami
   
● [PLN]   Dziś zobaczymy jak na początku roku kształtowały się ceny towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju. Materializacja prognoz zakładających znaczny spadek inflacji w styczniu może ożywić oczekiwania rynku na tegoroczne obniżki stóp NBP, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wyższy CPI byłby argumentem dla RPP za utrzymaniem monetarnego statusu quo w 2024, a dla inwestorów za zakupem przecenionego w ostatnich dniach PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,1000).   ● [USD]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie amerykańskich danych nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w styczniu. Lepsze od prognoz wyniki napędzą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a słabsze go zatrzymają (punkt oporu EUR/USD: 1,0800). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.