Welcome mocny złoty

  (środa, 21-02, 8:50)


 Polska: w styczniu płace w krajowym sektorze przedsiębiorstw nadspodziewanie wzrosły.
Strefa euro: w IV kwartale 2023 dynamika wzrostu wynagrodzeń spadła po raz pierwszy od półtora roku.
Kanada: w styczniu spadek inflacji CPI okazał się głębszy od oczekiwań.
Kalendarz Eko: dane z Polski o produkcji budowlano-montażowej i nastrojach konsumentów, protokół z posiedzenia Fed oraz wyniki finansowe Nvidii za IV kw. 2023. 

Za nami
Wspólnym mianownikiem wtorkowych wydarzeń na rynkach walutowych były płace.   ● [PL]   Po informacji o ich nadspodziewanym wzroście w Polsce (12,8% w I r/r vs pronoza 10,9%; poprzednio 9,6%), politycy RPP otrzymali ważki argument, aby nie wznawiać cyklu obniżek stóp NBP, a inwestorzy do dalszych zakupów złotego (USD/PLN min. 3,9864). Swoją cegiełkę do wzrostu wartości polskiego pieniądza dołożył minister finansów RP, który zapowiedział kontynuację wymiany otrzymanych funduszy unijnych na rynku walutowym. Zasugerował też, że aprecjacja złotego nie jest źle widziana przez polski rząd.   ● [€Z]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,3112) sprzyjała wiadomość o pierwszym od półtora roku spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń w strefie euro w IV kwartale (z 4,7% do 4,5%), która może zwiększyć nacisk na polityków Europejskiego Banku Centralnego ws. cięcia stóp ECB wiosną br. Zyski naszego pieniądza przycięły gorsze od oczekiwań dane nt. polskiej produkcji przemysłowej w styczniu (1,6% vs prognoza 3,1%; poprzednio -3,5%).   ● [CAD]   Wśród walut z głównego koszyka negatywnie wyróżnił się dolar kanadyjski. Popularny "Loonie" stracił na wartości po informacji o głębszym, niż zakładano spadku inflacji CPI w Kandzie (2,9% r/r w I vs prognoza 3,3%; poprzednio 3,4%), która zwiększyła oczekiwania na szybsze obniżki stóp Bank of Canada. 

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś głównym punktem programu ekonomicznego będzie publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Jastrzębi protokół, sugerujący utrzymanie wyższych stóp Fed przynajmniej do lata, będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730) oraz wiatrem w oczy dla jego rywali z G10 i z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000). Z kolei mniej prawdopodobny gołębi zapis, sygnalizujący możliwość obniżek stóp funduszy federalnych w pierwszej połowie roku, będzie negatywny dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) i tym samym pozytywny dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [GUS]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będzie ogłoszenie krajowych danych nt. produkcji budowlano-montażowej w styczniu oraz nastrojów konsumentów w lutym.   ● [Nvidia]   Gracze z Wall Street czekają na publikacje wyników finansowych Nvidii za IV kwartał 2023, które wg analityków mogą być kluczowym testem nastrojów rynkowych, biorąc pod uwagę wielkość firmy i jej znaczenie w kontekście nadziei związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.