Dziękczynienie złotego

  (piątek, 24-11, 8:50)


 Wielka Brytania: w listopadzie aktywność w biznesie wzrosła niespodziewanie po raz pierwszy od trzech miesięcy.
Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w węgierskim KPO, co otwiera drogę do wypłaty Budapesztowi zaliczki w wysokości 10,4 mld EUR z puli RePowerEU.
Turecki bank centralny dokonał nadspodziewanej podwyżki głównej stopy procentowej TCMB o 5 punktów procentowych.
Riksbank niespodziewanie utrzymał szwedzkie stopy procentowe bez zmian.
Kalendarz Eko: indeks IFO z Niemiec, wystąpienia publiczne czterech polityków ECB, wstępne wyniki wskaźników PMI dla USA.

Za nami
W czwartek na scenie walutowej główne role zagrali funt oraz forint.   ● [GBP]   Szterlinga wypromowała wiadomość o pierwszym od trzech miesięcy wzroście aktywności w brytyjskim biznesie. W listopadzie łączny indeks PMI dla sektorów przemysłu i usług Wielkiej Brytanii niespodziewanie wzrósł z 48,7 pkt w październiku do 50,1 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się utrzymania wyniku sprzed miesiąca. Pod wpływem tej publikacji inwestorzy i analitycy przesunęli w czasie swoje oczekiwania ws. terminu pierwszej obniżki stóp Banku Anglii, co podbiło kurs GBP/USD do max. 1,2562 oraz doprowadziło do spadków na rynku EUR/GBP do min. 0,8724.   ● [EUR]   Jednocześnie obciążeniem dla wspólnej waluty stał się niski wynik wskaźnika PMI Composite dla Eurolandu (47,1 pkt vs prognoza 46,9 pkt; poprzednio 46,5 pkt). Mimo jego wzrostu, utrzymujący się regres aktywności (spowodowany dalszym ograniczaniem wydatków przez konsumentów) wskazuje, że w IV kwartale gospodarka strefy euro znajdzie się w recesji.   ● [HUF]   Angaż forinta do pierwszoplanowej roli FX załatwiła Komisja Europejska, która zatwierdziła wczoraj zmiany w węgierskim KPO, co otwiera drogę do wypłaty Budapesztowi zaliczki w wysokości 10,4 mld EUR z puli RePowerEU, przeznaczonej na transformację energetyczną.   ● [TRY]   Pozytywnym bohaterem wczorajszej sesji walutowej była również turecka lira. Kurs USD/TRY spadł do min. 28,5778 po tym, jak turecki bank centralny dokonał nadspodziewanej podwyżki głównej stopy procentowej TCMB o 500 pb., czyli 5 punktów procentowych (analitycy oczekiwali ruchu w górę o 250 pb.).   ● [SEK]   Przegranym w monetarnej grze okazała się korona szwedzka, której zaszkodziła decyzja Riksbanku o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian, podczas gdy część rynku spodziewała się 25-punktowej podwyżki.   ● [PLN]   Na drugim planie pozostał wczoraj złoty. Wobec braku impulsów wewnętrznych oraz z rynku bazowego kursy EUR/PLN i USD/PLN znalazły się w przedziale konsolidacji, odpowiednio 4,3578 - 4,3758 i 3,9912- 4,0155.

Przed nami
Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z Niemiec i z USA oraz wystąpienia publiczne czterech polityków ECB.   ● [IFO]   Już o godzinie 10:00 instytut IFO ogłosi listopadową wartość swojego wskaźnika, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej europejskiej gospodarki. Rynek spodziewa się jego wzrostu z 86,9 pkt w październiku do 87,5 pkt w tym miesiącu. Materializacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik będą sprzyjać europejskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0950) oraz jej sąsiadom z CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3300, USD/PLN 3,9500).   ● [ECB]   Następnie waluty EU mogą podążać za narracją decydentów monetarnych z Europejskiego Banku Centralnego. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi zaplanowane mają: prezes Bundesbanku Joachim Nagel, sama prezes ECB Christina Lagarde, prezes Banku Hiszpanii Pablo Hernández de Cos oraz wiceprezes ECB Luis de Guindos.   ● [PMI]   Na koniec poznamy „zaległe” wyniki indeksów PMI dla USA w listopadzie. Wyzwaniem dla dolara będzie szczególnie wskaźnik dla sektora przemysłu, gdyż analitycy spodziewają się jego spadku poniżej granicy 50 pkt, która oddziela regres od rozwoju. W przypadku pozytywnej niespodzianki zielona waluta mogłaby dostać wiatru w żagle (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) i wyprzedzić swoich rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0500). 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.