Dolar w dołku

 (wtorek, 21-11, 8:50)


 Kurs USD/PLN po raz pierwszy od lipca br. zameldował się poniżej granicy 4,0000.
Prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp Fed w marcu 2024 przyszłego roku wynosi już prawie 30%.
Agencja Moody's podniosła perspektywy ratingu Włoch oraz podwyższyła ocenę kredytową Portugalii.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia oraz inflacji PPI, a także decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
W poniedziałek kurs USD/PLN po raz pierwszy od lipca br. zameldował się poniżej granicy 4,00 (min. 3,9620). Za takim rozwojem sytuacji stały zarówno argumenty przemawiające przeciwko dolarowi, jak również czynniki premiujące złotego (EUR/PLN min. 4,3421) oraz inne waluty EU.   ● [USD]   Zielonej walucie szkodził wzrost oczekiwań inwestorów na szybsze obniżki stóp Fed. Po ubiegłotygodniowej serii słabszych wyników z gospodarki USA rynek terminowy wycenia z prawie 30-procentowym prawdopodobieństwem, że pierwsze cięcie nastąpi już w marcu przyszłego roku. Takie widoki zwiększyły atrakcyjność amerykańskich akcji (np. DJIA: +0,58%). Dużym wzięciem cieszyły się walory spółek technologicznych więc w efekcie indeks Nasdaq osiągnął wczoraj najwyższy pułap od stycznia ubiegłego roku.   ● [EUR, CEE]   Z kolei źródłem optymizmu dla walut EU stały się decyzje agencji Moody's o nieoczekiwanym podniesieniu perspektywy ratingu Włoch „Baa3” z negatywnej do stabilnej oraz o podwyższeniu o dwa stopnie oceny kredytowej Portugalii z „Baa2” do „A3”. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od 10 sierpnia br. (max. 1,0966).   ● [BTC]   Udany początek tygodnia mają za sobą również posiadacze Bitcoinów. Jego wartość wzrosła o po tym, jak Javier Milei (wielki zwolennik krypto walut) wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Argentynie.

Przed nami
   
● [GUS]   Wtorek przyniesie publikacje krajowych danych nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w październiku (g. 10:00). Spodziewane lepsze wyniki miesięczne mogą być argumentem dla RPP za dłuższą przerwą w obniżkach stóp NBP, a niższe za wznowieniem cięć. W pierwszym scenariuszu złoty będzie miał potencjał do wzrostu wyceny (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9500), a w drugim może dojść do jego korekty spadkowej (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0500).   ● [MNB]   Regionalnym wyzwaniem dla PLNa jest dzisiejsza decyzja Narodowego Banku Węgier ws. oczekiwanej obniżki stóp procentowych MNB (g.14:00). Rynek spodziewa się kolejnego cięcia o 75 punktów bazowych, co może wywołać odpływ kapitału z regonu Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rynki CEE będą podążać za zmianami kursów walut G10.   ● [USA, ECB]   Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą dane z USA nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym (g. 16:00) oraz prezes ECB (jej publiczne wystąpienie rozpocznie się o g. 17:00). Lepsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a jastrzębi przekaz od Christiny Lagarde (spójny z niedawnymi wypowiedziami innych polityków ECB) będzie wspierał euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.