Psikus dla GPW i cukierek dla PLNa

  (czwartek, 9-11, 8:50)


 Polska Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie utrzymała stopy procentowe bez zmian.
Wunsch (ECB): nie ma potrzeby kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro.
Kazaks (ECB): Bank nie będzie utrzymywał stóp na rekordowo wysokim poziomie dłużej niż to konieczne.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne prezesów NBP, ECB i Fed.

Za nami
   ● [RPP]   Wczoraj krajowa Rady Polityki Pieniężnej znów zaskoczyła rynki finansowe. Tym razem RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP bez zmian, podczas gdy większość analityków oczekiwała kolejnej, 25-punkowej obniżki. W komunikacie swoją decyzję uzasadniła dostosowaniem stóp w poprzednich miesiącach, a także niepewnością co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację. Taki stan rzeczy wpłynął negatywnie na polską giełdę (WIG20: 1,29%) oraz pozytywnie na złotego.   ● [ECB]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,4274) sprzyjały gołębie wypowiedzi polityków Europejskiego Banku Centralnego, które szkodziły euro (EUR/USD min. 1,0659). Prezes Banku Belgii, a jednocześnie członek Rady Prezesów ECB Pierre Wunsch (dotychczas jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników agresywnego zacieśniania polityki monetarnej w Eurolandzie), powiedział, że nie ma potrzeby kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Z kolei jego łotewski kolega Martins Kazaks zapewnił, że Bank nie będzie utrzymywał stóp na rekordowo wysokim poziomie dłużej, niż to konieczne.   ● [Fed]   Nasza waluta przegoniła także dolara (USD/PLN min. 4,1407), który nie doczekał się komentarza prezesa Fed do polityki pieniężnej na wczorajszej konferencji statystycznej amerykańskiego banku centralnego. Kolejną szansę będzie miał dzisiaj (więcej na ten temat w części Przed nami).

Przed nami
   ● [RPP cd.]   Dziś odbędzie się konferencja prezesa NBP, która być może wyjaśni przyczyny wczorajszej decyzji o utrzymaniu stóp bez zmian oraz ujawni plany Banku na najbliższe miesiące. Jeżeli Glapiński oznajmi, że na razie Bank wstrzymał cykl obniżek stóp wówczas złoty może się jeszcze umocnić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000). Natomiast jeśli ogłosi, że to tylko krótka pauza to nasz pieniądz może utracić przynajmniej część wczorajszych zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2000).   ● [ECB, Fed]   Gracze globalni z zaciekawieniem wysłuchają wystąpień publicznych prezesów Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde) oraz Banku Rezerwy Federalnej (Jeromea Powella). Mając na uwadze rosnącą liczbę zakładów inwestycyjnych na przyszłoroczne obniżki stóp ECB i Fed, można założyć, że zwycięzcę sesji na rynku EUR/USD wskaże bankier, któremu uda się ostudzić te gołębie oczekiwania (punkt wsparcia: 1,0650; punkt oporu: 1,0750). Makroekonomicznym wyzwaniem dla dolara będzie publikacja danych nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.