Złoty październik

  (czwartek, 2-11, 8:50)


Polska: w październiku inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
Fed już na drugim posiedzeniu z rzędu utrzymał stopy procentowe bez zmian.
Ancyparowicz (RRP): nie ma powodu utrzymywać bardzo wysokie stopy NBP i dławić gospodarkę w sytuacji, kiedy mamy wyraźną tendencję szybkiego spadku inflacji.
USA: we wrześniu liczba wakatów w gospodarce wg JOLTS nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla przemysłu krajów EU, decyzje monetarne banków centralnych Anglii oraz Czech oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   [PLN, GPW]   W październiku złoty oraz polska giełda były najbardziej zyskownymi aktywami na świecie. W poprzednim miesiącu kursy EUR/PLN i USD/PLN stopniały odpowiednio o 3,53% i o 3,61%, a indeks WIG20 wystrzelił o prawie 13%. Game-changerem na rynku PLN oraz na GPW stały się krajowe wybory parlamentarne, w których większość zdobyła pro-unijna opozycja, co zwiększyło oczekiwania na szybkie odblokowanie funduszy z KPO.   ● [CPI PL]   Zyski złotego limitowała wtorkowa wiadomość o nadspodziewanym spadku polskiej inflacji CPI w październiku do najniższego poziomu od września 2021 roku (6,5% r/r vs prognoza 6,6%; poprzednio 8,2%), która zwiększyła szansę na kolejną obniżkę stóp NBP w listopadzie br. Grażyna Ancyparowicz z RPP powiedziała, że nie ma powodu utrzymywać bardzo wysokie stopy i dławić gospodarkę w sytuacji, kiedy mamy wyraźną tendencję szybkiego spadku inflacji i zbliżania się jej do celu NBP.   ● [Fed]   Udany początek listopada ma za sobą dolar (EUR/USD min. 1,0517, USD/PLN max. 4,2165), który zyskał po wczorajszym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Mimo, że Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian to pozostawił otwartą furtkę do grudniowej podwyżki. W dodatku na konferencji prasowej prezes Fed Jerome Powell poinformował, że politycy Banku nie myślą oraz nie rozmawiają o obniżkach stóp.   ● [JOLTS, ISM, ADP]   Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście wakatów w gospodarce USA we wrześniu wg JOLTS (9,55 mln vs prognoza 9,25 mln; poprzednio 9,5 mln). Jednak do większych zakupów amerykańskiej waluty zniechęcały inne informacje zza oceanu o głębokim regresie sektora przemysłu wg ISM (46,7 pkt vs prognoza 49 pkt; poprzednio 49 pkt) oraz o mniejszym od oczekiwań wzroście dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP w październiku (113 tys.  vs prognoza: 150 tys.; poprzednio 89 tys.).

Przed nami
   ● [PMI PL]   Dziś poznamy „zaległy” wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w październiku. Jego prognozowany wzrost mógłby dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500), natomiast spadek go zdeprymuje (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [CNB, BoE]   Dodatkowym wyzwaniem dla naszego pieniądza będzie decyzja Narodowego Banku Czech ws. stóp procentowych. Mając świeżo w pamięci wyprzedaż walut CEE po ostatniej obniżce stóp banku centralnego Węgier, można złożyć, że ewentualne cięcie CNB mogłoby wywołać podobną reakcję. Kolejnym źródłem monetarnych emocji będzie posiedzenie Banku Anglii. 80% ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa spodziewa się utrzymania stóp procentowych BoE bez zmian, a 20% z nich 25-punktowej podwyżki. W przypadku materializacji tego drugiego scenariusza należy się liczyć ze skokowym umocnieniem funta szterlinga.   ● [EUR/USD]   Na rynku bazowym EUR/USD kierunek wyznaczą dane z Eurolandu nt. aktywności biznesowej w sektorze przemysłu w październiku oraz z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu. Wyższe PMI będą wspierać wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0500), a niższy wynik raportu jobless claims będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650)
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.