Restrykcyjna polityka martwi dolara

  (poniedziałek, 30-10, 8:50) USA: we wrześniu inflacja PCE osiągnęła najniższy poziom od maja 2021.
Amerykańska polityka pieniężna jest najbardziej restrykcyjna od 2007 roku.
Prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki stóp Fed spadło niemal do zera.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech oraz indeks Dallas Fed z USA.

Za nami
   ● [PCE]   Piątkowa publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core (preferowanego przez Fed miernika inflacji bazowej) utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że Bank Rezerwy Federalnej zakończył już cykl podwyżek stóp. We wrześniu indeks przedstawiający średni wzrost cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych spadł z 3,8% r/r do 3,7% (najniżej od maja 2021) i jest o 1,6% niższy od obecnego poziomu stóp funduszy federalnych. Wg. nalityków jest to dowód na to, że obecna polityka pieniężna Fed jest najbardziej restrykcyjna od 2007 roku. W następstwie tej informacji prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki, mierzone przez rynek stóp procentowych spadło do niemal zera (do 0,1%).   ● [USD, PLN]   Wymiernym skutkiem likwidacji ostatnich „jastrzębich” zakładów był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0597). Straty zielonej waluty zamortyzowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście wydatków Amerykanów we wrześniu (0,7% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,4%), która zwiększyła nadzieje, że w końcówce roku gospodarka USA utrzyma wysokie tempo wzrostu z III kw. Osłabienia dolara nie wykorzystał złoty (EUR/PLN max. 4,4805, USD/PLN max. 4,2509).   ● [Giełdy]   PLNowi oraz innym walutom rynków wschodzących ciążyła spadkowa sesja na światowych giełdach spowodowana obawami przed eskalacją konfliktu Izraela z Hamasem (ropa Brent: +2,90%) oraz rozczarowującymi wynikami amerykańskich blue chipów w minionym tygodniu. Wobec słabych raportów m.in. Alphabetu, Forda i Chevrona w ostatnich pięciu dniach indeksy akcji Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq stopniały odpowiednio o 2%, 2,6% i o 2,8%.

Przed nami
   
● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikację danych nt. nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacji CPI w Niemczech oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed z Dallas. Jako pierwsze poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Ich wzrost mógłby podbudować morale euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz jego sąsiadów z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). W drugiej części dnia zobaczymy, jak wstępnie kształtowały się niemieckie ceny konsumpcyjne w październiku. Ich dalszy spadek może zwiększyć oczekiwania rynku na szybsze obniżki stóp ECB w przyszłym roku, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty. Makroekonomicznym wyzwaniem dla dolara będzie ogłoszenie indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który od półtora roku znajduje się na minusie oznaczającym spadek aktywności wytwórczej w 11 okręgu Rezerwy Federalnej. Jego odbicie poprawi pozycję wyjściową dolara przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniem Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [Eko-tydzień]   Oprócz decyzji FOMC, w tym tygodniu będziemy się jeszcze emocjonować danymi o inflacji w Polsce i Eurolandzie (jutro), o wakatach w gospodarce USA wg JOLTS (w środę), posiedzeniem Banku Anglii (w czwartek) oraz amerykańskim raportem Departamentu Pracy (w piątek).   ● [Geopolityka]   Niezależnie od wyników makro, pod baczną obserwacją inwestorów będzie sytuacja w Strefie Gazy. PLN wypatruje też z nadzieją ew. informacji z krajowej sceny politycznej dot. utworzenia nowego rządu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.