Z wysokiego konia

 (wtorek, 24-10, 8:50)


 Rynek długu USA: rentowność dziesięcioletnich obligacji przekroczyła psychologiczną granicę 5%.
 Polska: we wrześniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła najbardziej od maja 2022.
Izraelski szekel ma za sobą 11-tą spadkową sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1984.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych. 

Za nami
   ● [USA]   W poniedziałek wydarzenia na rynku walutowym rozgrywały się pod dyktando amerykańskiego rynku długu. Wobec wzrostu oczekiwań inwestorów ws. utrzymania przez Fed wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas, rentowność dziesięcioletnich obligacji USA po raz drugi w ciągu ostatnich dni przekroczyła wczoraj psychologiczny poziom 5% (max. 5,021%), co zwiększyło atrakcyjność dolara. Aprecjacja zielonej waluty okazała się jednak krótkotrwała. Podobnie jak 5-procentowa dochodowość papierów skarbowych. Impulsem do korekty amerykańskich treasuries stał się wpis na portalu X (dawniej Twitter) poważanego inwestora Billa Ackmana, który poinformował, że zabezpieczył swoją krótką pozycję w obligacjach gdyż „gospodarka zwalnia szybkiej, niż sugerują najnowsze dane”. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność dziesięciolatków stopniała do min. 4,84%, kurs EUR/USD zbliżył się do bariery 1,07 (max. 1,0688), a rynek USD/PLN powrócił poniżej granicy 4,20 (min. 4,1722).   ● [PL]   Lokalnym wsparciem dla złotego (EUR/PLN min. 4,4521) stała się wiadomość o największym od maja 2022 wzroście krajowej produkcji budowlano-montażowej we wrześniu (11,5% r/r vs prognoza 6%; poprzednio 3,5%).   ● [Bliski Wschód]   Zyski PLNa oraz innych walut rynków wschodzących limitowały obawy przed rozlaniem się konfliktu Izraelu z Hamasem na inne kraje Bliskiego Wschodu (ropa brent: -2,53%). Wczoraj nad ranem izraelskie lotnictwo zaatakowało dwie komórki Hezbollahu zlokalizowane w Libanie, których zadaniem był ostrzał Izraela pociskami przeciwpancernymi i rakietowymi. Z kolei jeden z dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Ali Fadavi powiedział, że Iran bez wahania wystrzeli rakiety na Hajfę. Ta wojenna retoryka wystraszyła szekla, który zanotował wczoraj 11-tą spadkową sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1984 roku.

Przed nami
   
● [PMI]   Dziś zostaną ogłoszone wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie aktywność gospodarek strefy euro i USA na początku ostatniego kwartału tego roku. Rynek spodziewa się poprawy koniunktury w Eurolandzie oraz jej pogorszenia w Stanach Zjednoczonych. Materializacja tej prognozy może sprzyjać walutom EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500) oraz szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). Jeśli zrealizuje się odwrotny scenariusz makroekonomiczny euro i jego sąsiedzi z regionu CEE stracą (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2500), natomiast amerykański pieniądz zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600).   ● [MNB]   Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest dzisiejsza decyzja Narodowego Banku Węgier ws. spodziewanej obniżki stóp procentowych MNB. Rynek spodziewa się cięcia o 50 punktów bazowych, choć wg analityków banku Goldman Sachs może ono wynieść nawet 75 pb. W przypadku tego większego luzowania należy się liczyć z wyprzedażą forinta oraz jego kuzynów z CEE. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.