Monetarny roller coaster oczekiwań

(piątek, 13-10, 8:50)

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegła przed olbrzymią niepewnością na rynkach ropy z powodu wojny pomiędzy Izraelem i Hamasem oraz obniżyła prognozę popytu w 2024.
Mario Centeno (ECB): stopy Banku mogły osiągnąć najwyższy poziom we wrześniu.
We wrześniu amerykańska inflacja cen konsumpcyjnych była wyższa, niż prognozowali ekonomiści.
W ubiegłym tygodniu wydobycie ropy crude w USA sięgnęło rekordowego poziomu 13,2 milionów baryłek dziennie.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, produkcja przemysłowa w strefie euro, indeks Uniwersytetu Michigan z USA oraz wystąpienia polityków ECB (Christine Lagarde) i Fed (Patrick Harker).

Za nami
Czwartek wprowadził kolejne monetarne zamieszanie na rynkach finansowych.   [ECB]   Po wcześniejszych głosach polityków Europejskiego Banku Centralnego nie wykluczających dalszych podwyżek stóp, wczoraj poznaliśmy przeciwstawne opinie mówiące, że stopy Banku mogły we wrześniu osiągnąć najwyższy poziom.   [USA]   Z kolei w Stanach Zjednoczonych wcześniej otrzymywaliśmy monetarne sygnały, że wysokie rentowności obligacji skarbowych wyłączyły konieczność dalszego zaostrzania kursu Fed, a w środę i czwartek przyszły dane wskazujące na uporczywość i lepkość amerykańskiej inflacji, co otworzyło furtkę do spekulacji nt. jeszcze jednej podwyżki stóp funduszy federalnych do końca tego roku. Kroplą, która przelała czarę cierpliwości inwestorów była wczorajsza publikacja indeksu cen konsumpcyjnych. Wbrew prognozom ekonomistów i oczekiwaniom inwestorów inflacja nie spadła we wrześniu do poziomu 0,3% m/m (z 0,6% w sierpniu), a jedynie do poziomu 0,4% m/m.   [Obligacje i akcje]   To makroekonomiczne zaskoczenie przyniosło znaczny wzrost rentowności amerykańskich treasuries (10-letnie obligacje USA +11pb. do max. 4,707%, a 2-letnie + 6pb. do max. 5,069) oraz zatrzymanie serii wzrostów cen akcji na Wall Street (DJIA: -0,51%, S&P 500: -0,62%, Nasdaq: -0,63%).   [USD, PLN]   Na wynik CPI gwałtownie zareagował dolar, który umocnił się zarówno do rywali z rynków G10 (np. EUR/USD min. 1,0525), jak i walut rynków wschodzących (np. USD/PLN max.: 4,3315). Indeks USD mierzący jego siłę wobec sześciu globalnych konkurentów, skoczył o 0,71% do 106,57, co stanowi największy dzienny wzrost od 15-go marca. Najwięcej bo ponad 1% dolar zyskał w stosunku do brytyjskiego funta (mimo wzrostu oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp BoE) oraz do jego kuzynów z antypodów tj. australijskiego i nowozelandzkiego dolara. Spadek apetytu na ryzyko EM doprowadził m.in. do korekty na rynku EUR/PLN (min.: 4,5207).   [Ropa]   Spore zamieszanie powstało na rynkach naftowych najpierw po ostrzeżeniu Międzynarodowej Agencji Energii przed olbrzymią niepewnością na rynkach ropy z powodu wojny pomiędzy Izraelem i Hamasem (które wywołało wzrost cen), a później po obniżeniu przez nią prognozy wzrostu popytu w 2024 z 1 mln baryłek dziennie do 880 tys. (które spowodowało ich powrotny spadek). Stabilizująco na ceny ropy wpłynęły informacje o ubiegłotygodniowym wzroście komercyjnych zapasów tego surowca w USA (o 10,2 miliona baryłek do 424,2 milionów) oraz o tym, że wydobycie ropy crude w USA sięgnęło rekordowego poziomu 13,2 milionów baryłek dziennie.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejszy repertuar ekonomiczny będzie bardziej zróżnicowany. Poznamy dane dot. inflacja CPI w Polsce (o g. 10:00), o produkcji przemysłowej w strefie euro (o g. 11:00) oraz indeks Uniwersytetu Michigan z USA. Nie zabraknie wystąpień polityków ECB (Christine Lagarde) i Fed (Patrick Harker).   ● [Scenariusze]   Dla globalnych graczy ważne będą dane z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych. Spodziewany niski wynik europejskiej produkcji w połączeniu z ewentualną poprawą nastrojów amerykańskich konsumentów nakręcą oczekiwania na podwyżkę stóp Fed do końca roku (obecnie 28% szans wg CME’s FedWatch tool) oraz dalszy wzrost wartości dolara ze szkodą dla G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). Przeciwny splot wydarzeń może zatrzymać zwyżkę zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0650). Dla złotego kluczowe mogą okazać się finalne dane dot. inflacji CPI w Polsce. Odchyłka w dół osłabi naszą walutę (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3500), a korekta w górę doda jej animuszu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2500).   ● [Inne]   Dziś także poznamy raporty kwartalne kilku dużych spółek notowanych na Wall Street (JP Morgan, Black Rock, United Health Group), które mogą zdiagnozować amerykańską koniunkturę w skali mikro.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.